Tuesday , 18 January 2022

LSI: JO KOALICION ME PD- ne!

Jo vetėm Partia Demokratike, por edhe Lėvizja Socialiste pėr Integrim nuk ėshtė e interesuar tė bėjė koalicion mes tyre. Kjo pėrgjigje vjen nga kreu i grupit parlamentar tė LSI, Petrit Vasili nė njė konferecė pėr shtyp. “Me mirėkuptimin tuaj po e fillojmė nga e dyta dhe shkojmė tek e para sepse besoj se pyetja e dytė qė lidhet me deklaratėn e z. Paloka ėshtė edhe mė relaksuese. Unė e kam pėrcjellė kėtė deklaratė tė kolegut tim dhe Kryetarit tė Demokratėve nė Parlament z. Paloka pėr komente mbi njė aleancė tė mundshme midis LSI-sė dhe PD-sė dhe nga leximi i vėmendshėm i saj nuk mbetet gjė tjetėr veēse ta mbėshtes plotėsisht atė ēka ai ka deklaruar, me gjithė mirėkuptimin parlamentar qė na shoqėron edhe nė sallėn e parlamentit”

Aleati kryesor i PS nė qeverisje, LSI lėshon njė apel pėr qeverinė tė mos i rėndoje qytetarėt me taksa pėr shkak tė pamundėsisė pėr tė mbledhur tė ardhurat pėr shkak tė evazionit fiskal.“Pa njė rritje ekonomike tė vazhdueshme dhe tė qėndrueshme, tė gjithė e kanė shumė tė qartė, qė jo vetėm njė mori problemesh tė tjera tė karakterit infrastrukturor, tė karakterit tė shėrbimeve tė tjera nuk mund tė marrin pėrgjigje, por mbi tė gjitha, njė mori e madhe problemesh sociale delikate nuk mund tė marrin pėrgjigje pa njė rritje tė qėndrueshme ekonomike. Ndaj, edhe vėmendja ėshtė qė edhe ēdo ndryshim eventual nė politikat e taksave, duhet tė matet ne efikasitetin e tyre vetėm me njė tregues, prodhojnė apo jo rritje ekonomike tė qėndrueshme. Sistemi i taksave me ndryshimet qofshin tė mundshme qė mund tė propozohen tė cilat janė tagėr i ministrisė pėrkatėse, e cila siē tė gjithė e dinė punon ngushtėsisht e lidhur nė mėnyrė tė vazhdueshme me FMN-nė, pra me njė institucion tepėr autoritar e prestigjioz, do t’i japė pėrgjigje gjithmonė e  mė pozitive kėsaj ēėshtje”.

Nėnkryetari i LSI-sė, Petrit Vasili, tha se politika e taksave duhet tė jetė nė funksion tė rritjes ekonomike, ndėrsa la tė hapur mundėsinė pėr tė mbėshtetur idenė e rikthimit tė taksės sė sheshtė. E megjithate Edi Rama dhe Ilir Meta nuk komunikojnė mė direkt mes tyre. Prej disa ditėsh, dyshja qė qeveris vendin ka ndėrprerė ēdo kontakt dhe krisja nė marrėdhėnien mes dy aleatėve duket mė seriozja qė nga 1 prilli i vitit 2013 kur i dhanė fjalėn njėri- tjetrit pėr t’u bėrė bashkė nė njė koalicion tepėr tė diskutueshėm.

Lexoni dhe kete

KRYESIA E PD PƋRJASHTON SALI BERISHƋN NGA PARTIA

Kryesia e PD ka pĆ«rjashtuar nga Partia Demokratike ish-kryeministrin Sali Berisha dhe disa anĆ«tarĆ« tĆ« …