LU: S’DO LEJOJME TE DESHTOJE REFORMA NE DREJTESI

Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Donald Lu ka folur shqip nė mbledhjen e sotme tė komisionit tė posaēėm pėr Reformėn nė Drejtėsi, duke u bėrė thirrje deputetėve tė tė dyja palėve politike qė tė miratojnė kėtė reformė, nė tė kundėrt marrėdhėniet e Shqipėrisė me SHBA-nė dhe BE-nė nuk do tė jenė nė kėtė nivel qė janė aktualisht.

“Nėse kjo reformė dėshton, ju turpėroni veten pėrpara atyre qė ju kanė zgjedhur dhe gjithashtu do tė turpėroni marrėdhėnien tuaj me SHBA dhe BE. Fatmirėsisht, ne sė bashku nuk do tė lejojmė qė tė dėshtojė. Vendi po shpreson qė ju ta realizoni kėtė reformė mė sukses dhe ne do tju ndihmojmė”, tha Donald Lu pėrpara deputetėve nė komisionin e reformės nė drejtėsi. Diplomati amerikan theksoi se kėtė reformė e kėrkojnė pjesa mė e madhe e qytetarėve shqiptarė, njė nga tė paktat gjėra qė shqiptarėt bien dakort, siē rrallė ndodh. Lu u bėri thirrje deputetėve qė t’i lėnė lojrat politike dhe tė mos pėrpiqen tė pengojnė reformėn, nė tė kundėrt do tė pėrballen me zemėrimin e qytetarėve dhe kjo sipas tij do tė duket nė zgjedhjet e ardhshme tė vitit 2017.

“Qytetarėt e kėrkojnė kėtė reformė. 91% e mbėshtesin kėtė reformė. Mendojeni pak. Shqiptarėt nuk bien dakort pėr shumė gjėra e megjithatė 91% bien dakort. Nėse mendoni se mund tė mbroni gjykatėsit duke penguar reformėn, do tė pėrballeni me zemėrimin e qytetarėve shqiptarė zgjedhjet e ardhshme. Ndaloni lojėrat politike dhe filloni ta pėrfundoni kėtė reformė. E keni pėr detyrė”, shtoi ambasadori amerikan Donald Lu.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …