LUFTA NE SHKODER, REAGON PD: SAIMIR TAHIRI I PERFSHIRE DIREKT

Partia Demokratike me anė tė njė deklarate pėr median, ka bėrė tė ditur se ministri i Brendshėm, Saimir Tahiri ka ndihmuar me qėllim mos arrestimin e autorėve tė luftės sė mbrėmjes sė djeshme nė Shkodėr. Sipas PD-sė, falė punės sė prokurorisė ėshtė bėrė i mundur ndalimit dhe arrestimi i atentatorėve tė ngjarjes sė ndodhur nė mes tė Shkodrės.

Deklarata e PD:

Ngjarja e rėndė mbrėmė nė Shkodėr, sulmi me armė zjarri nė zemėr tė qytetit, ka pėrmasa edhe mė tronditėse qė po mbahen tė fshehura.

Saimir Tahiri ėshtė pėrfshirė drejtpėrdrejt qė nė momentin e parė nė ofrimin e lehtėsive pėr autorėt, mė kryesori Behar Bajri, njė prej kokave tė krimit nė Shkodėr, me dhjetėra precedentė penalė. Por falė punės energjike dhe profesionale tė prokurorisė, atentatorėt janė ndaluar disa orė pas ngjarjes.

Tahiri vazhdon edhe sot ti shėrbejė Behar Bajrit, duke bėrė tė pamundurėn pėr tė lehtėsuar rrethanat pėr autorėt dhe duke ushtruar presion ndaj Prokurorisė.

Ky implikim i Tahirit ėshtė vėrtetimi i radhės, i lidhjes sė tij kokė e kėmbė me krimin e me kriminelėt mė famėkeqe nė vend. Kėto akte kriminale ne mbėshtetje te krimit dhe bandave janė njė dėshmi tjetėr se Edi Rama ka braktisur me kohė qytetarėt.

Rendi dhe siguria publike nuk janė prioriteti i Edi Rames. Pėr tė prioritet ėshtė pakti me kriminelėt dhe ndarja e pushtetit me ta.

Shqiptarėt nuk mund ta pranojnė kurrė sundimin e krimit nė vend tė ligjit.

Shqipėria do tė jetė mė mirė pa Edi Ramėn.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …