LUFTA NE SHKODER, SALIANJI I PD- se: PER PAZARE DROGE!

Partia Demokratike ka denoncuar edhe njėherė mbjelljen e kanabis sativa nė tė gjithė Shqipėrisė. Gjatė njė konference pėr median, sekretari pėr Aksionin Qytetar nė PD, Ervin Salianji tha se disa qytetarė janė vrarė pikėrisht pėr parcelat e mbjella me hashash.

Deklarata e plotė e Ervin Salianjit:

Qė ditėn e parė, Partia Demokratike ka ngritur shqetėsimin se droga ėshtė njė krim qė sjell krime. Kemi denoncuar mbulimin e vendit me kanabis dhe ruajtjen e parcelave me banda tė armatosura, si njė biznes kriminal qė jo vetėm po mbyt ekonominė e ndershme e po shfrytėzon asetet e vendit, por edhe si njė tension i lartė social, si burim konlfiktesh, armiqėsish e hasmėrish.

Mbrėmė gazetari investigativ qė ka shkelur parcelat me drogė, Artan Hoxha, tha se informatori i tij ėshtė ekzekutuar, pikėrisht pse ndihmoi atė tė filmonte plantacionet me hashash. Njė dėshmi tronditėse kjo qė tregon se deri ku kanė shkuar grupet kriminale dhe pushteti qė ato kanė falė pushtetit qė ndajnė me Edi Ramėn.

Po ndėrkohė dy vrasje kanė ndodhur kėtė muaj, qartėsisht pėr shkak tė parcelave me drogė. Elidjan Pashaj nga Mallakastra u vra nė Kėlcyrė nga njė trafikant qė kishte zaptuar tokat atje e mbjellė me kanabis.  

Altin Llani nga Fieri u vra nė Tepelenė, pikėrisht pėr tokat e mbjella me kanabis.

Shumė pėrplasje e sulme me armė qė po ndodhin pothuajse cdo ditė nė vend, nė fshatra e qytete, kanė si motiv pikėrisht zonat e influencės dhe pazaret e drogės.

Edhe lufta me armė nė mes tė Shkodrės dy netė mė parė, besohet se ndodhi pėr shkak tė drogės. Edi Rama tenton ti mbulojė kėto ngjarje tė rėnda me njoftimet e policisė ku rėndom pėrdoret fjala, vrasje pėr motive tė dobėta.

Tenton ti mbulojė, pasi tė vrarėt, tė plagosurit, tė dhunuarit, janė viktima tė fermės sė tij tė  madhe me kanabis. Sepse droga, ėshtė motivi i vėrtetė i kėtyre krimeve.

Ky biznes kriminal nuk ėshtė zgjedhja e shqiptarėve, por zgjedhja e Edi Ramės, i cili takson me 30 pėr qind ēdo rrėnjė tė mbjellė.

Shqiptarėt nuk kanė votuar tė sundohen e tė urdhėrohen nga bandat e Edi Ramės, tė shfrytėzohen e rekrutohen prej tyre.

Shqiptarėt kėrkojnė dhe meritojnė punė tė ndershme, rend dhe siguri.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …