Sunday , 13 October 2019
Breaking News

Luksic: Tuzi se shpejti statusi per komunen Shqiptare!

Dhėnia e njė statusi tė veēantė pėr Tuzin, nė Mal tė Zi ėshtė drejt fundit. Numri dy i qeverisė sė Malit tė Zi, njėherėsh dhe Ministėr i Punėve tė Jashtme dhe pėr Ēėshtjet Evropiane tė Malit tė Zi, Igor Lukši? ka thėnė se bisedimet vazhdojnė dhe Tuzit do t’i jepet njė status i veēantė.

Nė njė konferencė pėr shtyp me shefin e diplmacisė shqiptare, Lukši? tha se shqiptarėt nė Malin e zi jo vetėm shikohen me pėrparėsi pėr qeverishe por tė pėrfshihen dhe nė fusha tė tjera.

“Ne po pėrpiqemi tė integrojmė tė gjtiha pakicat. Ne i konsiderojmė shqiptarėt me pėrparėsi, jo vetėm shqiptarėt tė pėrfshirė nė qeverinė tonė. Ata duhet tė pėrfshihen dhe nė fusha tė tjera. Bisdeimet vazhdojnė, pėr Tuzin, qė t’i jepet statusi i veēantė. Ideja ėshtė qė Tuzi tė ketė buxhetin e vet, tė ketė tė ardhurat e veta. Ky ėshtė model qė mbeshtet nga shumica dhe mendojmė se do tė realizohet. Ne kmei politika gjithėprfshirjeje, sigurisht qė ka vend pėr pėrmirėsime dhe kjo po diskutohet pėr ēėshtjet e pakicave nė vend”, deklaroi Lukši?.

Shqiptarėt e Tuzit kėrkojnė qė tė kenė tė drejta tė plota dhe tė merret statusi i njė komune tė veēantė. Tuzi ndan Shqipėrinė nga Mali i Zi dhe ndodhet nė qendėr tė kėtij tė fundit. Ai ėshtė i banuar nga shqiptarė etnikė dhe aktualisht ka statusin e njė komune urbane, brenda qytetit tė Podgoricės.

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN PA FITUES

NĆ« Ulqin kĆ«tĆ« tĆ« diele u mbajten zgjedhjet lokale pĆ«r Parlementin lokale tĆ« kĆ«tij qyteti. …