Tuesday , 25 February 2020
Breaking News

LUMTURIMI I NENE TEREZES, MESHA E SHENJTE NE KATEDRALE

Festa e zojes se Shkodres dhe Lumturimii Nene Terezes kete vit kane konsistuar ne nje dite.

Ne nder te tyre eshte mbajtur mesha solemne e cila u kremtua nga arqipeshkevi Imzot Angelo Massafra. Arqioeshkevi ne mesazhin e tij drejtuar besimtareve beri thirrje per me shume tolerance ndaj njeri tjetrit dhe me shume besim per te qene ne rrugen e drejte.

Festa e Zojes se Shkodres kremtohet cdo vit te henen e trete te muajt tetor. Qindra besimtare jane lutur per paqe ne bote e kryesisht ne vendet qe jane ne lufte. Lumnimi i Nene terezes u be me 19 teteor te vitit 2013 nga Papa Gjon Pali i II. Besimtaret katolike sot kujtojne 2 data festen e zojes dhe luminimin e nene terezes, te dyja ne thelb kane mesazhin e tolerances dhe mirkuptimit ndaj njeri tjetrit.

Lexoni dhe kete

EKSPOZITA “4 N 1” NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

2 fotografë dhe 2 piktorë organizuan pasditën e së premtes një ekspozitë në ambjentet e …