Saturday , 24 October 2020

M.MADHE, HELIKOPTERI I FA BIE NE LIQEN! KRONOLOGJIA E NGJARJES

Njė helikopter i Forcave tė Armatosura ėshtė rrėzuar kėtė mėrkurė rreth orės 14.00 nė ujėrat e Liqenit tė Shkodrės, pranė fshatit Grizhė tė Malėsisė sė Madhe.
Nė bordin e helikopterit kanė qenė 3 persona, ku 2 prej tė cilėve kanė humbur jetėn. Sipas Ministrisė sė Mbrojtjes, viktimat janė kapiten Florian Deliaj dhe toger Donald Hoxha.Trupat e tyre janė nxjerrė nga Liqeni nga polumbarėt e RENEA-s dhe janė pėrcjellė pėr nė morgun e Spitalit Rajonal tė Shkodrės.
Nga ky aksident ka mbetur i plagosur ushtari profesionist, Gerald Baramuēa, i cili ka mundur tė shpėtojė. Atij i ėshtė dhėnė ndihma e parė nga banorėt dhe peshkatarėt e zonės, tė cilėt e kanė transportuar menjėherė pėr nė spitalin rajonal tė Shkodrės.Menjėherė pas ngjarjes, forca tė shumta tė Policisė si FNSH-ja dhe RENEA, zjarrfikėset si dhe autoambulancat, mbėrritėn nė vendngjarje pėr tė bėrė tė mundur nxjerrjen e trupave tė pajetė nga helikopteri.
Gjithashtu, nga Tirana u nis njė helikopter kėrkim shpėtimi, i Forcave tė Armatosura. Nė vendin e rrėzimit tė helikopterit ka qenė edhe njė varkė peshkimi me disa peshkatarė.Ata kanė deklaruar se fillimisht kanė dėgjuar njė zhurmė shpėrthimi nė bordin e helikopterit kur ai ndodhej nė ajėr, ndėrsa mė pas, pas disa avarive, ka rėnė nė Liqenin e Shkodrės.
Po sipas dėshmive tė tyre, nė momentin e rrėzimit janė dėgjuar edhe thirrjet pėr ndihmė tė pjesėtarėve tė bordit. Ata  kanė mundur tė nxjerrin nga uji vetėm njė nga pjesėtarėt e bordit, ushtarin profesionit Gerald Baramuēa, i cili edhe pse me plagė nė trup kishte dalė nga helikopteri.Ndėrsa pėr dy pjesėtarėt e tjerė tė ekuipazhit, ka qenė e pamundur nxjerrja, deri kur kanė mbėrritur forcat e policisė dhe zjarrfikėset.

Emrat e viktimave

Florian Delia Donald Hoxha

I plagosur

Gerald Baramuēa

Shkak i rrėzimit tė helikopterit dyshohet njė defekt teknik
Helikopteri i rrėzuar mesditėn e sotme nė Shkodėr, ėshtė njė nga 3 helikopterėt e rij tė Forcave tė Armatosura. Ndonėse nuk dihen zyrtarisht rrethanat e aksidentit, dyshohet se ai ka pėsuar njė defekt teknik gjatė fluturimit, gjė qė ka sjellė avari nė sistemin e tij elektrik, duke sjellė edhe rrėzimin nė ujėrat e Liqenit tė Shkodrės.
Ministria e Mbrojtjes: Helikopteri i aksidentuar, EC 145, fluturimi stėrvitor
Helikopteri i Ministrisė sė Mbrojtjes model EC -145 dhe tre pjesėtarėt e ekuipazhit tė pėrfshirė nė aksidentin me pasoja mesditėn e kėsaj tė mėrkure, kanė qenė nė fluturim stėrvitor.Ėshtė ky sqarimi i Ministrisė sė Mbrojtjes e cila ka bėrė publik dhe emrat e ekuipazhit mes tyre Kapiten Florian Deliaj, toger Donald Hoxha dhe ushtari profesionist Gerald Baramuēa.
Fluturimi ka nisur mesditėn e kėsaj tė mėrkure nė ora 12:10 nga baza ajrore e helikopterėve nė Farkė dhe nė ora 13:45 minuta helikopteri ka humbur kontaktin me kullėn e kontrollit nė Rinas.
Pas humbjes sė kontaktit me kullėn e kontrollit drejt zonės sė fluturimit ėshtė nisur njė tjetėr helikopter kėrkim shpėtimi.

Lexoni dhe kete

AKSION PER LOJERAT E FATIT NE LEZHE DHE KURBIN

Bazuar nĆ« informacionet e marra nĆ« rrugĆ« operative dhe nga informacionet e adresuara nga qytetarĆ«t …