MALESI E MADHE , ZJARR NE FSHATIN DRAGOVOJE

Ne njesite administrative te bashkise malesi e madhe, zjarret jane rikthyer serish. Mbremjen e se dieles rreth ores 22:00 fshati Dragovoje i njesise administrative te Shkrelit eshte perfshire nga nje zjarr i permasave te medha ,fillimisht zjarri ka rene ne malin e ketij fshati me pas flaket jane perhapur me shpejtesi duke rrezikuar dhe banesat qe ishin perrreth . Menjehere ne vendngjarje kane mberritur forcat e policise prane komiseriatit Malesi e Madhe dhe dy mjete zjarrfikese.

Forcat e zjarrefikeses fatmiresisht brenda pak minutash kane beret e  mundur normalizimin dhe veniaen nen kontroll e flakeve . Territori i bashkise Malesi e Madhe ne kete sezon eshte perballur me zjarre te shumta ku burimet prane repartit te zjarrfikeseve bejne me dije se ne te shumten e rasteve ato kane qene te qellimshme nga persona te papergjegjshem. Megjithate ende mbetet shqetesim zbulimi dhe venja para pergjegjesive te personave qe shkaktojne zjarre. Pre e zjarrit eshte bere edhe mali ne te cilin ndodhet Kisha e Shend Ndout ne Laç.

Edhe Ministria e mbrojtjes nepermjet nje conference per mediat ka pranuar se situata e zjarreve eshte e rende. Teksa I ka bere thirrje shqiptareve qe te mobilizohen per te perballuar situaten. Po ashtu, dhe të mos e krijojnë këtë situatë. Ministrisë së Mbrojtjes i ka kushtuar mbi 80 milionë lekë, përballimi i kësaj situate, para këto të taksapaguesve shqiptarë.Të ndihmojmë duke mbrojtur çdo pemë, shkurre, duke mos flakur asnjë bisht cigareje nga makina.-ka perfunduar ministria Kodheli.

Lexoni dhe kete

TJETER AKSIDENT, KETE HERE NE VAU DEJES

Shkoder Informacion Paraprak Më datë 28.06.2018, ora 17:00, jemi njoftuar se në fshatin Barbullush, Vau …