Mali i Zi, shqiptaret me abetare mbarekombetare

Ministri pėr tė drejtat e njeriut dhe pakicave Suad Numanoviq dhe kryetari i komunės sė Ulqinit Fatmir Gjeka kanė nėnshkruar “Memorandumin pėr mirėkuptim dhe masat nė luftėn kundėr diskriminimit nė bazė tė orientimit seksual dhe identitetit gjinor, si dhe promovimit tė tolerancės ndaj LGBT personave”.”“Detyrimi i komunės sipas marrėveshjes ėshtė qė tė emėroje kontakt  personin pėr implementimin e marrėveshjes”, tha Gjeka.

Kryekomunari shprehu pritshmėrinė se nga shtatori nxėnėsit e klasės sė parė nė shkollat nė gjuhėn shqipe do tė mėsojnė me abetaren e cila pėrdoret nė Shqipėri dhe Kosovė.

Numanoviq tha se Ulqini ėshtė qytet i hapur, ndėrsa marrėveshja do tė ndihmojė integrimin e grupeve tė prekshme nė shoqėrinė demokratike tė Ulqinit.

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN PA FITUES

NĆ« Ulqin kĆ«tĆ« tĆ« diele u mbajten zgjedhjet lokale pĆ«r Parlementin lokale tĆ« kĆ«tij qyteti. …