MALI KOLAJVE, 72- VJETORI I “MARTIREVE TË DEMOKRACISË”

Mos te harrojmë të kaluarën pasi nuk do mund të ndërtojmë të ardhmen, apeli erdhir nga kryetari i unionit mbarëkombëtar të ish te perndjekurve politik Besim Ndregjoni gjatë aktivitetit përkujtimor të “Martireve të demokracisë” të zonës së Mal Kolajve në Velipojë. Në të njëjtën linjë kryetarja e bashkisë Shkoder, Voltana Ademi dhe deputeti i qarkut Shkoder Tom Doshi kërkuan që jo vetëm të mos harrohet e shkuara por të respektohet kontributi i këtyre martirëve për këtë vend.

Për arqipeshkvin e Shkodres Imzot Agelo Massafra, memoriali i “Martireve të demokracisë”  të jetë një nxitje për të bërë të mira në këtë vend.

Familjarë, të afërm, anëtarë të shoqatës së ish të përndjekurve dhe pushtetit vendor u bënë pjesë e këtij përkujtimi, pranë memorialit të ngritur në nderim të 12 burrave te zonës, të cilet nje pjese e tyre u pushkatuan nga regjimi, te tjere u vrane ne kufi apo vdiqen burg, nga viti 1945 dhe deri në 1981.

Lexoni dhe kete

ÇFARE NDODHI PARA PAK MINUTASH NE SHKODER? PANIK TEK QYTETARET

Lekundje te forta termeti jane ndjere para pak minutash ne Shkoder. Lekundjet u rregjistruan rreth …