Friday , 15 November 2019

MASA E ARRESTIT TE TE NDALUARVE TE OSHEE- se

Arrest me burg ka qėnė masa e sigurisė e gjykatės sė shkallės sė parė nė Shkoder pėr 9 tė ndaluarit qė akuzohen pėr lidhje tė paligjshme tė energjisė elektrike, ndersa vetėm futbollisti I klubit Vllaznia Elvis Kraja do tė ndiqet penalisht nė gjėndje tė lirė pasi ka paraqitur njė garanci prej 20 mijė eurosh.  Mėsohet se pėr shkak tė karrierės ky i fundit ka paguar njė garanci prej 20 mije euro pėr tė mos qėndruar nė qeli dhe tė vazdhojė karrierėn tek klubi Vllaznia. Seanca gjyqėsore ndaj 10 tė arrestuarve tė parė nė qytetin e Shkodres u zhvillua me dyer tė mbyllura dhe ka zgjatur afro 60 minuta. Tė ndaluarit nėpėrmjet avoketėrve mbrojtės e kanė kundėrshtuar veprimin e policisė, duke kėrkuar nga gjykata tė lihen tė lirė. Njė pjesė e tyre kanė pėrdorur si argument faktin qė vetė shteti nuk i ka pajisur me matėsa tė energjisė, ndersa tė tjerėt kanė sqaruar se biznesit qė ushtronin aktivitet i kishin me qera dhe nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr veprimet e pronarėve. Ndėrkohė kėto pretendime janė hedhur poshtė nga organi i akuzės duke sqaruar se ky veprim ėshtė i kundraligjshėm dhe ndėshkohet sipas dispozitave ligjore. Nė tė njėjtėn kohė prokuroria ka paraqitur provat e OSHEE- sė, tė cilėt kanė mbajtur procesverbalet pėrkatėse ku paraqiten shkeljet e tė akuzuarve. Nė fund togat e zeza kanė dhėnė masėn e sigurisė arrest me burg pėr 9 tė ndaluarit.

 

Lexoni dhe kete

ARRESTOHET 53-VJEƇARI NƋ SHKODƋR

Policia e ShkodrĆ«s ka parandaluar njĆ« ngjarje tĆ« rĆ«ndĆ« nĆ« familje, duke arrestuar nĆ« flagrancĆ« …