Monday , 28 September 2020

MASA E SIGURISE, LIHET I LIRE BIZNESMENI SAIT FISHTA

Biznesmeni Sait Fishta ėshtė lėnė I lirė nga gjykata e e shkallės sė parė. Nė njė seancė maratonė prej 4 orėsh me dyer te mbyllura gjykatėsja Arta Llazari e ka cilėsuar tė ligjshėm ndalimin e biznesmenit Fishta dhe ka caktuar masėn e sigurisė atė tė “garancisė  pasurore me 50 mije euro” duke e lėnė te lirė. Pas seancėn gjyqėsore avokati mbrojtės Elion Hila ka shfaqur kontestimet e tij nė lidhje me vlerėsimin e ligjshėm tė ndalimit ndėrsa ka deklaruar se mbrojtja do ta apelojė kėtė vendim.

Nga ana tjetėr avokati Hila, ndalimin e Fishtės e ka cilėsuar si sulm ndaj binzesit pėr njė vepėr penale qė nuk qendron.

Gjatė seancės sė vlerėsimit tė masės prokurori Saimir Bahiti ka kėrkuar  nga togat e zeza qė ta vleresojnė tė ligjshėm ndalimin dhe tė caktojnė ndaj biznesmenit Fishta masėn e Sigurisė atė tė arrestit me burg. Mbrojta ka kundėrshtuar qėndrimin e akuzės duke e cilėsuar ndalimin e paligjshėm dhe duke kėrkuar lirimin e biznesmenti ndėrsa ka shtuar se Fishta me tė marrė informacionin se prokuroria kishte vendosur pėr ta arrestuar, ėshtė kthyer nga jashtė pėr tiu dorėzuar organeve tė drejtėsisė. Me tė mbėrritur nė Tiranė ėshtė vetėdorėzuar pranė forcave shqiponja.  Nė fund gjykata ka lėnė tė lirė biznesmenin Fishta falė garancisė  pasurore me 50 mije euro tė ngurtėsuara pranė njė banke tė nivelit tė dytė.

Lexoni dhe kete

TRAFIK DROGE E ARMƋMBAJTJE PA LEJE, POLICIA VIJON AKSIONIN

Policia e Shtetit vijon nĆ« tĆ« gjithĆ« vendin, zbatimin e detyrave tĆ« pĆ«rcaktuara nĆ« Planin …