Thursday , 15 April 2021

MBYLLJA E TREGUT TE MILOTIT, REAGOJNE TREGTARET

Mbyllja e tregut t gjs s gjall n Milot t Kurbinit, ka penalizuar qindra fermer n zonen e veriut t cilt shfrytzojn kt treg. Kta t fundit kan reaguar ashper, duke e quajtur absurde mbylljen e tregut, pasi sipas tyre kafshet q ata tregtojn nuk kan asnj smundje.

Tregtaret n Milot kan dyshime se bllokimi i tregut vendas sht br qllimisht nga Qeveria Shqiptare pr t futur n vendin ton mish t importuar. Sipas tyre tyre mbyllja e tregut ndikon negativisht pr ekonomit familjare, pasi t vetmet t ardhura pr ta jan tregtimi i bagtive.Drejtori i Bujqsis n Lezh Ndoc Lleshi ka br t ditur se tregu do t vijoj t jet i mbyllur, deri n nj vlersim t situates nga ekspertet, ndrsa sipas tij pritet edhe ardhja e nj vaksine nga Afrika e Jugut.

Tregu i gjs s gjall n Milot u mbyll ksaj t diele me urdher t Ministris s Bujqsis, pas identifikimit edhe n vendin ton t smundjes nodulare e ghedhit t kafshet.Kjo mase vjen pr t parandaluar prhapjen e ksaj smundje e cila pben rrezik pr shndetin e qytetarve dhe t kafsheve.

Lexoni dhe kete

PROTESTE KUNDER HEC-it, BLLOKOHET RRUGA E KOMBIT

Vijimi i punimeve dhe mungesa e reagimit nga institucionet shtetërore, ka ngritur sërish në proteste …