MEDIU: E DJATHTA S’DUHET TE ANASHKALOJ REFORMEN ZGJEDHORE

Kryetari i Partisė Republikane, Fatmir Mediu ka thėnė sot se e djathta nė Shqipėri nuk duhet tė anashkalojė ēėshtjen e Reformės Zgjedhore.

Kėtė deklaratė ai e ka bėrė gjatė njė takimi me tė gjithė drejtuesit e qarqeve dhe degėve nė rrethe tė PR-sė ku theksoi se e djathta duhet patjetėr tė ketė qėllime tė kristalizuara mbi objektivat e Reformės Zgjedhore, si implementimi i listave tė hapura, identifikimi, numėrimi dhe votimi elektronik, financimi i fushatės elektorale nga buxheti i shtetit, ēka do tė sjellin njė garė tė ndershme dhe do tė zhveshin Kuvendin e Shqipėrisė, nga sistemi korruptiv dhe i pazareve me pėrfaqėsuesit e qytetarėve.

Duke  nėnvizuar rėndėsinė e zgjedhjeve tė ardhshme, jo si njė shpresė pėr tė  ritkhyer tė djathtėn nė pushtet, por si e vetmja rrugė pėr tė nxjerrė Shqipėrinė dhe shqiptarėt nga kolapsi, kryetari republikan u shpreh se “duhet patjetėr njė qėndrim i unifikuar i sė djathtės dhe i opozitės nė tėrėsi, bashke me qytetarėt, duke konkretizuar aksionin politik si nė Reformėn nė Drejtėsi, ashtu edhe nė atė Zgjedhore”. Duke e vlerėsuar Reformėn nė Drejtėsi, si hap themelor pėr rikthimin e shtetit brenda kuadrit ligjor, Mediu nėnvizoi se e djathta nuk duhet tė anashkalojė, madje tė ketė prioritet tė saj, Reformėn Zgjedhore.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …