MEDIU: PD DUHET TE ZBATOJE MARREVESHJEN PARAELEKTORALE!

artia Republikane zhvilloi mbledhjen e Asambles Kombtare. Kryetari i ksaj partie, Fatmir Mediu, gjat fjals s mbajtur u shpreh se, situata aktuale n Shqipri sjell nevojn e nj krijimi t domosdoshm t nj konfederate t djatht gjithprfshirse. Kjo, sipas tij, do t jet e vetmja mnyr pr t ndalur revanshin antiligjor t ksaj qeverie.

Mediu gjithashtu shprehu domosdoshmrin e konsensusit pr reformn n drejtsi si dhe bashkpunimin e s djathts pr reformn zgjedhore.

Duke u ndalur t ligji i pr pronat, Mediu tha se Partia Republikane do ta drgoj at n Gjykatn Kushtetuese si dhe n Komitetin e Ministrave t Bashkimit Europian.

Gjat mbledhjes s Asambles, nga antart u ngrit shqetsimi i zbatimit t marrveshjes me Partin Demokratike para zgjedhjeve lokale, problem pr t cilin Mediu tha se sht drejt zgjidhjes, duke shtuar q edhe republikant duhet t krkojn me ngulm respektimin e saj.

Lexoni dhe kete

BASHA: RAMA DO TË MBUSHË XHEPAT E TIJ DHE TË OLIGARKËVE

Kryedemokrati Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama së po rrit borxhin publik për të mbushur …