Wednesday , 11 December 2019

MEHMET SHPENDI “NDERI I KOMBIT”

Atdhetari Shqiptar Mehmet Shpendi është dekoruar me titullin  “Nderi i Kombit” pas vdekjes. Për të dorëzuar këtë titull ishte përfaqësuesi I presidencës, Flamur Gashi. Titulli “Nderi i Kombit” është marr nga të afërmit e Mehmet Shpendit.

 

Gjatë kësaj ceremonie është përuruar dhe monumenti I Atdhetarit  Mehmet Shpendi në lulishten e Zonës Industriale.  Sekretari i Shoqatës “Atdhetarët e Dukagjinit”  Luigj Shyti thekson se ky monument flet për të shkuaren dhe të ardhmen.

Mehmet Shpendi atdhetar shqiptar. I lindur në fshatin Pecaj të Shales se Dukagjinit si dhe bajraktar i zonës e përfaqsues i Shalës në kryengritjen e përgjithshme antiosmane të Malsisë së Madhe, udhëhoqi çetat e luftëtarëve për liri kundër forcave turke e malazeze. Mehmend Shpendi u vra nga malazezët në 15 korrik 1915.

Lexoni dhe kete

EKSPOZITA “4 N 1” NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

2 fotografĂ« dhe 2 piktorĂ« organizuan pasditĂ«n e sĂ« premtes njĂ« ekspozitĂ« nĂ« ambjentet e …