MEHMET SHPENDI “NDERI I KOMBIT”

Atdhetari Shqiptar Mehmet Shpendi ėshtė dekoruar me titullin  “Nderi i Kombit” pas vdekjes. Pėr tė dorėzuar kėtė titull ishte pėrfaqėsuesi I presidencės, Flamur Gashi. Titulli “Nderi i Kombit” ėshtė marr nga tė afėrmit e Mehmet Shpendit.

 

Gjatė kėsaj ceremonie ėshtė pėruruar dhe monumenti I Atdhetarit  Mehmet Shpendi nė lulishten e Zonės Industriale.  Sekretari i Shoqatės “Atdhetarėt e Dukagjinit”  Luigj Shyti thekson se ky monument flet pėr tė shkuaren dhe tė ardhmen.

Mehmet Shpendi atdhetar shqiptar. I lindur nė fshatin Pecaj tė Shales se Dukagjinit si dhe bajraktar i zonės e pėrfaqsues i Shalės nė kryengritjen e pėrgjithshme antiosmane tė Malsisė sė Madhe, udhėhoqi ēetat e luftėtarėve pėr liri kundėr forcave turke e malazeze. Mehmend Shpendi u vra nga malazezėt nė 15 korrik 1915.

Lexoni dhe kete

EKSPOZITA ā€œ4 N 1ā€ NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

2 fotografĆ« dhe 2 piktorĆ« organizuan pasditĆ«n e sĆ« premtes njĆ« ekspozitĆ« nĆ« ambjentet e …