Wednesday , 13 November 2019

Mesha ne kala, reagon myftinia: U provokuam

Meshėn e mbajtur nė kalanė Rozafa, myftiu i Shkodres e ka cilėsuar  si provokim ndėrsa e ka dėnuar kėtė veprim qė I bėhėt harmonisė ndėrfetare. Sipas Myftiut Sytari nė vendin qė ėshtė mbajtur mesha e krishterė ėshtė xhamia shumė shekullore e Sulltan Fatihut  e cila pėr pak vite ėshtė kthyer nė kishė por pėr shkak tė harmonisė tė muslimanėve nuk u prish ai objekt duke u lėnė ashtu sic ėshtė tani.

Sipas myftise Sytari pėr kėtė veprim ėshtė njoftuar edhe komuniteti I kulteve nė Shqipėri si dhe komuniteti musliman ndėrsa do te organizohet edhe nje mbledhje urgjente me KMSH- ne ku edhe do te dilet me nje deklarate mbi kete provokim te rėndė.

Deklaratat e myftiu janė bėrė gjatė predikimit tė sė premtes nga xhamia e Parrucės. Sipas myftiut harmonia dhe diversiteti fetar ėshtė njė vlerė e madhe e Shkodres dhe se kushdo qė e cėnon atė, nė fakt ka prekur vetė dinjitetin dhe shpirtin e madhė tė kėtij qyteti. Ndėrkohė Sytari bėri thirrje qė muslimanėt tė respektojnė vlerat e fesė sė tyre qė nxit pėr harmoni dhe respekt ndėrfetar, sidomos me tė krishterėt.

Debatet pėr kėtė objekt kanė nisur prej disa vitesh, qė nė kohėn kur ambasada Amerikane prezantoi njė projekt pėr restaurimin e saj, por qė hasi menjėherė nė reagimin e forta tė dy komuniteteve. Historia e saj ėshtė e rrallė. Por ishte e heshtur pėr shumė e shumė vite. U rishfaq sėrish kėto ditė

Lexoni dhe kete

PROBLEMATIKAT NƋ QARKUN SHKODƋR

Data 20 nĆ«ntor Ć«shtĆ« vonĆ« pĆ«r tĆ« grumbulluar kripĆ«n nĆ« zonat me risk pĆ«r problematika …