Mesnata e nderrimit te viteve ne Shkoder

Fishekzjarre, muzike, dhe pakz rrmuj. Kjo ishte panorama e mesnats s ndrrimit t viteve n Shko, ku fishkezjarret pushtuan qiellin pr t lajmruar ardhjen e vitit t ri 2015. Pak minuta m pas qytetart dynend n pedonale dhe filluan shtitjen prgjat saj ndrsa te tjer iu drejtuan lokaleve t nats pr festuar ne menyre te organizuar.

Edhe pse nuk u shnua asnj incident i rnd gjat nats s ndrrimit t vitev, problem vijon t mbetet hedhja spontane e fishekzjarreve nga qytetart, e ne veanti nga adoleshentt. Kto t fundit i hidhnin fishekezjarret dhe kapsollat edhe ne drejtim te njerezve duke rrezikuar jeten e tyre, pa foluir per rrmujen qe shkatkohet ne shesh e ne mjediset per rreth.

Gjithesesi, festa e ndertimit te viteve kja vazhduar per disa ore n rrugt e qytetit, edhe pse temperaturat ishin nn zero grad, gj nuk i ka penguar qytetart ti bashkohen atmosferes festive t ndrrimit t viteve n sheshet kryesore t qytetit, pr t uruar e e gezuar t gjith s bashku: Gzuar 2015! Momentet e nderrimit te viteve u priten me urime, fishekzjarre dhe muzik n shume familje shkodrane deri ne oret e para te mengjesit. Kjo atmosfere nuk ka munguar edhe ne lokalet e qytetit, ku u festua ne menyre te organizuar gjate gjithe nates. Fatmiresisht nuk ka patur incidente, ne ndryshim nga vitet e tjera ku ka patur edhe ngjarje te renda.

Nderkohe festen e nderrimit te viteve shume punonjes te sherbimeve te domozdoshme publike e kaluan ne pune. Personeli i shendetesise, punonjesit e hidrocentraleve dhe disa struktura te policise se shtetit, uruan per vitin 2015 ne sherbimet qe ua kerkonte detyra, per te garantuar atmosferen festive per qytetaret.

Lexoni dhe kete

MARATONA E DHURIMIT TË GJAKUT PËR FËMIJËT TALASEMIKË

Nevoja e madhe e dhurimit të gjakut për fëmijët talasemikë ka bërë që Vëllazëria Ungjillore …