Friday , 15 November 2019

Mesnata e nderrimit te viteve ne Shkoder

Fishekzjarre, muzike, dhe pakėz rrėmujė. Kjo ishte panorama e mesnatės sė ndėrrimit tė viteve nė Shko, ku fishkezjarret pushtuan qiellin pėr tė lajmėruar ardhjen e vitit tė ri 2015. Pak minuta mė pas qytetarėt  dynend nė pedonale dhe filluan shėtitjen pėrgjatė saj ndėrsa te tjerė iu drejtuan lokaleve tė natės pėr  festuar ne menyre te organizuar.

Edhe pse nuk u shėnua asnjė incident i rėndė gjatė natės sė ndėrrimit tė vitevė, problem vijon tė mbetet hedhja spontane e fishekėzjarreve nga qytetarėt, e ne veēanti  nga adoleshentėt. Kėto tė fundit i hidhnin fishekezjarret dhe kapsollat edhe ne drejtim te njerezve duke rrezikuar jeten e tyre, pa foluir  per rrėmujen qe shkatkohet ne shesh e ne mjediset per rreth.

Gjithesesi, festa e ndertimit te viteve kja vazhduar per disa ore nė rrugėt e qytetit, edhe pse temperaturat ishin nėn zero gradė,  gjė nuk i ka penguar qytetarėt t’i bashkohen atmosferes festive tė ndėrrimit tė viteve nė sheshet kryesore tė qytetit, pėr tė uruar e e gezuar tė gjithė sė bashku: Gėzuar 2015! Momentet e nderrimit te viteve  u priten me urime, fishekzjarre dhe muzikė nė shume familje shkodrane deri ne oret e para te mengjesit. Kjo atmosfere nuk ka munguar edhe ne lokalet e qytetit, ku u festua ne menyre te organizuar gjate gjithe nates. Fatmiresisht nuk ka patur incidente, ne ndryshim nga vitet e tjera ku ka patur edhe ngjarje te renda.

Nderkohe festen e nderrimit te viteve shume punonjes te sherbimeve te domozdoshme publike e kaluan ne pune. Personeli i shendetesise, punonjesit e hidrocentraleve dhe disa struktura te policise se shtetit, uruan per vitin 2015 ne sherbimet qe ua kerkonte detyra, per te garantuar atmosferen festive per qytetaret.

Lexoni dhe kete

BANORƋT E KONVIKTIT ā€œSAFET SPAHIAā€, PROTESTƋ PARA BASHKISƋ

BanorĆ«t nĆ« konviktin ā€œSafet Spahiaā€ nĆ« qytetin e ShkodrĆ«s vijojnĆ« tĆ« kundĆ«rshtojnĆ« zhvendosjen e tyre …