Wednesday , 17 January 2018

Meta dhe Kodheli ne Lezhe per 70- vjetorin e clirimit!

Kreu i Kuvendit Ilir Meta dhe Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheliishin ne lezhe per te kremtuar 70 vjetorin e clirimit te kesaj treve. Ata kane vendosur kurora me lule dhe kane bere homazhe ne varrezat e deshmoreve. Ne ceremonin e organizuar me kete rast ishin te pranishem edhe deputete, drejtues vendor e veterane te luftes antifashiste. Pas nderimit te deshmoreve, aktivitetet per 70 vjetorin e clirimit te lezhes jane zhvilluar ne pallatin e kultures se ketij qyteti. Duke iu referuar shenimit te kesaj date, Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli eshte shprehur se forcat e armatosura i kushtojne nje vemendje te vecante bashkpunimit civilo ushtarak ne perballimin e fatkeqsive natyrore. Sipas saj pasojat e shkaktuara ne lezhe jane si pasoje e neglizhencave gjate 23 viteve, duke shtuar se duhet te reflektohet per te gjendur keto shkaqe dhe menyrat e medha per te perballuar te tilla situata.

Nga ana tjetr Kreu i Kuvendit Meta duke vlersuar kt dit t shnuar pr Lezhn sht shprehur se shteti shqiptar u ndrtua prmes vuajtje dhe sakrificave, ndaj nderimi pr ata q dhan jetn pr liri sht nj detyrim i secilit prej nesh.

Lezha ka perkujtuar 70 vjetorin e clirimit te saj. Ne ceremonite e organizuara ne varrezat e deshmoreve per kete ngjarje historike te lezhes ishin te pranishem edhe Kreu i Kuvendit Ilir Meta, Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, deputete, drejtues vendor e veterane te luftes antifashiste.

Lexoni dhe kete

PUNONJËSIT E KOMPANISË “ALCABLE”, TAKIM NË BASHKINË SHKODËR

Punonjësit e kompanisë “Alcable” ose ish-uzina e telave në qytetin e Shkodrës nuk po marrin …