META: NEGOCIATAT TE HAPURA. DUHET TA MBYLLIM SA ME SHPEJT REFORMEN

Kryetari i Parlamentit Ilir Meta njoftoi n nj konferenc shtypi se Kuvendi ka miratuar rendin e dits pr seancn plenare t s enjtes, q sht ajo e reforms n drejtsi.Meta theksoi se Kuvendi i s enjtes nuk do t mbyllet pa u votuar me konsensus reforma n drejtsi. Ai ftoi negociatort e partive politike q t arrijn marrveshjen ditn e sotme pr dy pikat q i ndajn, t cilat Meta i quajti t parndsishme.

Kryeparlamentari theksoi se tashm kto negociata t bhen t hapura me pranin e mediave n mnyr q t informohet gjith opinionin publik pr t par se kush nuk e do konsensusin.Kjo sht seanca m e re rndsishem e Kuvendit t Shqipris. Do t na duhet t miratojm me konsensus ndryshime kushtetuese. Sikurse i imponuar edhe un, po besoj edhe ju, jan edhe dy momente fare t vogla q krkojn dakordsi prfundimtare t ekspertve vendas.

Ekspertt negociator jan t mandatuar t ushtrojn qndrimet konsensuale vetm mbi propozimin hibrid t Victoria Nuland. E ftoj kt tryez t vazhdoj punn dhe ajo q un krkoj sht q diskutimet tashm ti bjn t hapura dhe transparente pr mediat dhe qytetart. Kjo seanc nuk do t mbyllet pa miratimin e ksaj reforme.Kuvendi do ta kthej ditn e enjte n nj dit suksesi kombtar.Prse pr dy element mos t arrijn konsensusin tani, jo nesr, tha Meta.

 

Lexoni dhe kete

VËSHTIRËSITË EKONOMIKE DHE PROBLEMATIKAT E TREGUT

Drejtuesi politik i PD në Qarkun Shkodër, Helidon Bushati, zhvilloi një vizitë në fshatin Kosmaç, …