META: OPOZITA TE KTHEHET NE KUVEND

Kryetari i LSI-sė, Ilir Meta, duke drejtuar mbledhjen e kryesisė sė kėsaj partie, e ka vėnė theksin tek zgjedhjet e 18 qershorit, mbarėvajtja e tė cilave ka njė rėndėsi jetike. “Zgjedhjet e 18 qershorit janė kyēe pėr hapjen e negociatave tė anėtarėsimit nė BE, por edhe pėr tė nisur reformėn nė drejtėsi, nė njė terren tė sigurtė dhe tėrėsisht legjitim, pavarėsisht rezultateve tė forcave politike, pėrfshirė LSI-nė”, ka thėnė Meta.

Ai ka theksuar se, referimi tek opinioni i Komisionit tė Venecias dhe konsensusi mes palėve pėr reformėn nė drejtėsi duhet tė shėrbejnė si bazė pėr reformėn. “Kjo reformė, qė do tė kėrkojė kohėn e saj, pėr ne ka 3 fjalė kyēe: Kushtetuta, ligji dhe transparenca”, ka shtuar Meta.

Mė herėt gjatė ditės, nė njė prononcim pėr mediat, Meta foli edhe pėr takimin me kryeministrin Rama, tė cilin e cilėsoi si diēka normale.
“Ky ėshtė njė komunikim i vazhdueshėm, normal, bashkėpunues”, tha Meta, i cili refuzoi tė jepte detaje mbi temat e diskutuara me partnerin qeverisės. “Dialogu me opozitėn ėshtė kyē pėr integrimin evropian. Parlamenti nė radhė tė parė ėshtė i opozitės, sepse mazhoranca ka edhe qeverinė. Kėshtu qė opozita parlamentin ka. Dhe ėshtė gjithnjė e mirėpritur nė mėnyrė qė tė ēojė pėrpara kėrkesat e saj pėr standarde me tė lart pėr zgjedhjet e 18 qershorit”, tha Meta.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …