META: VOTOJ REFORMEN PA KONSENSUS DHE JAP DOREHEQJEN

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka mbajtur fjalim t fort n Parlamentin e Shqipris duke sfiduar ambasadorin amerikan Donald Lu, Kryeministrin Edi Rama dhe kryetarin e opozits Lulzim Basha q t takohen t gjith n kto momente pr ti dhn zgjidhje situats s krijuar. Q n nisje t seancs, Meta deklaroi se do t lr momentalisht drejtimin e Kuvendit, pr tu marr me negociatat duke u takuar me Bashn, Ramn, ambasadorin Lu dhe deputet t PD si ish-Kryeministri Berisha, Jozefina Topallin etj.

N rast se nuk arrihet konsensusi, Meta u shpreh qart se LSI-ja do ta votoj kt reform dhe m pas do t jap dorheqjen nga qeveria, pasi gjithmon ka krkuar q kjo reform e rndsishme t votohet me marrveshjen e t gjitha palve. Un do ta votoj reformn dhe do iki nga kryetar Parlamenti se smund t rri n nj vend q votohet me shantazhe, theksoi kryeparlamentari.

Ilir Meta i ktheu prgjigje edhe ambasadorit Lu, pas deklarats s ambasads s SHBA dy dit m par, q u bnte thirrje qytetarve mos dilnin n rrug ditn e sotme gjat votimit t reforms. Meta u shpreh se asgj nuk do t ndodh ditn e sotme, pasi Shqipria nuk sht m n vitet 97.

Asnj gj nuk do ndodh ktu. Shqipria nuk sht 97. Un besoj tek prgjegjshmria e Edi Rams, besoj shum tek prgjegjshmria e z.Basha, tha Ilir Meta.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NË ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARËT TË SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorë të zonës së Levanit të …