Monday , 25 October 2021

“MIGJENI PER MIGJENIN” NE TEATRIN E SHKODRES

“Migjeni” per Migjenin ishte titulli i aktivitetit te zhvilluar mbremjen e se Enjtes ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Me rastin e 105-vjetorit te lindjes te autorit te shume veprave te njohura, aktoret shkodrane te teatrit interpretuan poezi dhe proza te ndryshme nga repertori i Migjenit. Drejtoresha e teatrit Rita Gjeka, tha se edhe sot perdoren shprehjet e poezite e tij dhe dha mesazhin e saj nga nje varg i Migjenit.

Ndersa, mbesa e Migjenit, Angjelina Ceka, theksoi se veprat e Migjenit duhet te jene me prezente ne programet mesimore, pasi nxenesit ne shume shkolla te vendit sot nuk i bejne veprat e tij.

Pas perfundimit te aktivitetit, aktoret shkodrane sebashku me te aferm te Migjenit dhuruan nje buqete me lule tek busti i Migjenit, qe ndodhet prane teatrit qe mban emrin e tij.

Lexoni dhe kete

“GISHTĂ‹ZAT”, SHFAQJE PĂ‹R FĂ‹MIJĂ‹ NĂ‹ AMBIENT TĂ‹ HAPUR

E kishin pĂ«rgatitur shfaqjen qĂ« tĂ« jepet nĂ« teatrin “Migjeni”, njĂ« shfaqje pĂ«r fĂ«mijĂ«, me …