“Migjeni, Vasa dhe Gurakuqi deshmore te LANĒ”

Luigj Gurakuqi, Pashko Vasa dhe Migjeni, kryesojnė listėn e emrave tė  dėshmorėve tė luftėes nacional clirimtare pranė varrezave tė dėshmorėve nė Shkoder. Migjeni, Pashko Vasa dhe Luigj Gurakuqi janė mes 68 emrave tė dėshmorėve tė Shkodrės qė dhanė jetėn nė Luftėn pėr ēlirimin e vendit nga pushtuesi. Listės sė emrave tė dėshmoreve tė LANC i janė shtuar edhe emrat e 3 figurave qė nuk kanė asnjė lidhje mė kėtė luftė, ndėrsa kontributi I tyre ėshtė I njohur nė periudhaa tė ndryshme tė historisė sė vendit tonė. Por pėrballė kėtij gabimi kanė reaguar edhe veteranėt si dhe prefekti Radovani.

Njė gafė e tillė ndodhi pas asaj tė flamurit kuq e zi tė vendosur nė sheshin “Luigj Gurakuqi” me kokė anash. Tre poetėt qė e bėnė me penė luftėn pėr lirinė e vendit, janė radhitur nga Bashkia e Shkodrės nė listėn e dėshmorėve tė Luftės Anti-fashiste Nacional Ēlirimtare.

Tre shkodranėt janė figura historike sa i pėrket pėrpjekjeve tė tyre nė ēlirimin e vendit, pėrmes penės dhe jo vetėm, por ata nuk kanė lidhje me luftėn e armatosur Antifashiste  Nacional Ēlirimtare. Dy tabelat me emrat e tyre dhe tė dėshmorėve tė tjerė janė vendosur nė Varrezat e rikonstruktuara tė Dėshmorėve.

Lexoni dhe kete

MUNGON SIGURIA NE PLAZHIN E SHENGJINIT

NjĆ« pushues humbi jeten te premten nĆ« bregdetin e ShĆ«ngjinit, ndĆ«rsa nĆ« zonen ku ndodhi …