Thursday , 15 April 2021

MINATORET: TE KTHEHEN TE GJITHE PUNONJESIT NE PUNE PRANE BER- ALB

Ashtu siē dhe pritej konēensionari I nzjerrjes dhe pasurimit tė Bakrit nė zonen e Pukės tentoj mengjesin e sotėm tė fillonte punen me njė fuqi tė reduktuara punonjėsisht. “BerAlb” nga 250 punonjės qė kishte nė kohen e ndėrprerjes sė aktiviteti thirri njė ditė mė parė rreth 60 prej tyre, pėr tė deklaruara kėshtu rifillimin e aktivitetit. Por nė vend tė rifillimit tė punės kompania ėshtė pėrballur sėrish nė tė gthirė tė mėngjesit tė sė mėrkur me protestat e punonjėsve tė cilėt tė grupuar nė Sindikaten e tyre kėrkuan rikthimin e plotė tė punonjėsve dhe jo selektimin e tyre, siē kishte bėrė “BerAlb”.

Kreu I Sindikatave tė Minatove nė Pukė, Vlash Toplana veprimin e kompanisė e cilėsoj njė manovėr tė kompanisė pėr tė gėnjyer Shtetin se rifilloj aktivitetin pėr shkak tė rrezikut qė I kanosej pėr heqjen e konēensionit, ndėrsa shtoj se puna nuk do tė fillonte deri nė rikthimin e plotė tė punonjėsve.“Spekulimi I kompnanisė tenton pėrqarjen e Sindikatės dhe punonjėsve, por jemi tė vendosur, ose tė gjithė nė punė osė tė gjitha pa punė” tha Toplana teksa shtoj se kishin mbėshtetjen e qeverise e cila ėshtė zotuar tė ishte garant pėr Kontraten Kolektive tė Punės, e cila ėshtė e nėnshkruar nga Kompania deri nė qėrshor tė vitit 2017. Edhe punonjesit tė cilet ishin njoftuar pėr fillimin e punės kundėrshtuan vendimin e “Ber Alb” duke mos hyr brenda Fabrikes se Pasurimit tė Bakrit deri sa puna tė fillonte pėr tė gjithe koleget e tyre. “Ne kemi marr shkresat njė ditė mė parė pėr tė filluar punė, por nuk mund tė fillojmė pa filluar dhe kolegėt tanė, jemi tė vendosur pėr kėte” u shprehen punonjėsit e pėrzgjedhur nga kompania pėr rifillimin e punės. Sipas Sindikatave tė Pavarura nė zonen e Pukės, manovra e kompanise ishte e pritshme, por Shteti ashtu siē dhe ka premtuar duhet tė marr masa pėr respektimin e Kontrates Kolektive tė Punes prishur njėanshėm nga konēensionari turko-kinez. Kompania “BerAlb” njoftoj pa pritmas punonjėsit pėr pezullimin e aktivitetit me justifikimin e uljes se ēmimit tė mineralit tė Bakrit nė Bursė.

Pezullimi I aktivitetit ju kėrkuar zyrtarisht edhe Ministrisė sė Industrisė dhe Energjitikės e cila kundėrshtoj pezullimin duke I kėrkuar kompanisė rifillimin e punės. Pranė kėtij dikasteri u ngrit dhe njė grup pune pėr njė kontroll tė imtėsishem tė aktivitetit tė kompanisė, por ende nuk ka njė raport pėr kėtė. Tė mbetur pa punė prej 1 shtatorit, punonjėsit ju drejtuan protestave, ndėrsa paralajmėruan sė protestat e radhes do I zhvillonin para Kuvendit nė Tiranė. Si pasojė e pezullimit tė papritur tė punės nga “BerAlb” 250 punonjės tė kompanisė dhe po kaq tė kompanive nėnkontraktore qė punonin pėr llogari tė konēensionarit mbeten pa punė, ndėrsa kompania rezulton me borgje dhe ndaj kontraktorve qė kryejn shėrbimet e transportiti tė mineralit.

Lexoni dhe kete

PROTESTE KUNDER HEC-it, BLLOKOHET RRUGA E KOMBIT

Vijimi i punimeve dhe mungesa e reagimit nga institucionet shtetĆ«rore, ka ngritur sĆ«rish nĆ« proteste …