Friday , 30 October 2020

MINISTRI BEQAJ RIORGANIZON SHERBIMIN E URGJENCES NE TERRITOR

9 autoambulanca do t jen n dispozicion t qytetarve n rast se ata kan nevoj pr ndihm mjeksore.

Ministri i Shndetsis Ilir Beqaj ka prezantuar n Shkoder Riorganizimin e Shrbimit t Urgjencs n Territor, duke br t ditur se nga 6 autoambulanca q kishte spitali i Shkodres, do t jen 9 t tilla t shprndara n gjith territorin e qarkut.

Sipas ministrise se Shendetsise me riorganizimin e ktij shrbimi, duke filluar nga java e ardhshme, banort e ktij qarku do t shrbehen njhersh nga 9 autoambulanca, t cilat jan t monitoruara nprmjet nj sistemi elektronik gjurmimi satelitor (GPS) n do moment, duke siguruar gjithashtu, nj mbulim m cilsor dhe m efikas t territorit. Ky sistem mundson shkurtimin e ndjeshm t kohs q i duhej nj autoambulance pr t mbrritur ne vendin nga ku sht telefonuar pr urgjenc mjeksore.

Lexoni dhe kete

MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR KANCERIN E GJIRIT

Operatori i Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor Shkodër, në kuadër të mbylljes së muajit të ndërgjegjësimit …