MUNELLA, E HARRUAR NGA SHTETI!

Masivi pyjor I Munells dikur I kosnideruar si pasuri kombtare dhe I vn nn mbrojtje sot lngon n fatin e vet t hidhur. Shkatrrimi prej 25 viteve duket se tashm sht I pandalshm, ndrsa ditt e fundit prpara shpalljes s Moratoriumit, t njoftuar nga Qeveria shqiptare duket se po I nxjerrin fundin Munells, ksaj pasurie t madhe kombtare e cila sa vjen e shkatrrohet duke ln pas kujtimet e bukura t s shkuares.

Munella e njohur jo vetem pr pasurit e nntokes s pasur me polimetale, n inventaret e Shtetiti nihej dhepr pasurit pjore, strehe e shume kafsheve t egra si asnje masiv tjeter I Shqiperise. Ndryshe nga krenaria e dikurshme, vendin e pyjeve t larte dhe t shumllojshme sot e zn cungjet e mbetura si deshmi e masakres q ka ndodhur n masivin pyjore q arrin n mbi 2000 meter lartesi. Popullatat e kafsheve t egra thuajse ka marr arratin, pyjet tashme kan mbetur ve n kujtimet e t shkuares ndrsa rrnimi ka prekur do gj n shkrepat e Munells dikur t padukshem nga pyjet e sot t mbetur preh e erozionit.

N do cep t mrekullis s dikursh sot ke shtigje rrugesh t prdorura nga shkaterruesit e pyjeve, t cilet pameshirshem kan shkaterruar do gj t pafriksuar nga askush. Teksa ngjitesh n Munell e ke t pamudnur t pyesdikend se far ka ndodhur, banort e zonave t afrta rrudhin krahet duke ln t kuptohet se pjes e shkatrrimit jan edhe vet ata, ndrkoh q nzitojn t largohen pr tju shmangur prgjegjsis. Labirintheve t pafund t Munells nj automjet Policie shikohet q leviz n zon, teksa me von msojme se zhurma e ndodhur mbi shkatrrimet ka br Policia t marr nn mbrojtje at pak cfar ka mbetur. Shkatrruesit e Pyjeve duket se kan lshuar zonn n kto dit fundvititi, teksa jetojn me shprese s mbrojtja e pyjee nga Policia nuk do t zgjas shum pr t rrafshuar dhe at cfar ka mbetur n Munellen e hireve t dikurshme q sot lngon e tradhetuar prej vete Shtetit.

Lexoni dhe kete

RRITJA E ÇMIMIT TË NAFTËS, KONFINDUSTRIA KUNDËR BALLUKUT

Konfindustria shprehet e shqetësuar lidhur me nismën e fundit të Ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, …