Friday , 18 September 2020

MYFTIU SYTARI: PO BEHET KURBAN EMRI “MUSLIMAN”

Pas lajmit pėr arrestimin e 4 personave tė akuzuar pėr rekrutim tė luftėtarėve pėr ISIS ka reaguar Myftiu i Shkodrės, Imam Muhamed B. Sytari nė profiling e tij zyrtar.  Ai shprehet se dikush u pėrpoq tė bėnte kurban tė pistė, emrin “musliman” dhe shpirtin e madh tė harmonisė kombėtare dhe asaj tė ndjesisė fetare nė Shkodėr.

“…ndjeva neveri tė madhe, teksa lexoja ca lajme kontradiktore e krejtėsisht dashakeqe, qė mbjellin urrejtje dhe krijojnė hendeqe sociale tė padėshirueshme… Kėto lloj lajmesh, qė pėrpiqen tė bėjnė kurban emrin “musliman”, nė njė qytet si Shkodra, aq mė tepėr, kur ky emėr vihet pėrballė njė ceremonie tė shumėpritur pėr njė komunitet tė krishterė, (pėrtej krejt alibive, tė vėrtetave dhe tė pavėrtetave, prapaskenave, skenareve e rrjedhojave, pėr tė cilat as qė dua tė flas e tė merrem me to nė kėto rreshta, se nuk janė pjesė e punės dhe misionit tim), nė kėtė ditė, mė ngjanė me dėshminė e Hafiz Musa Dėrgutit, rahmet pastė… Sot, fatkeqėsisht, dikush u pėrpoq tė bėnte kurban tė pistė, emrin “musliman” dhe SHPIRTIN e madh tė harmonisė kombėtare dhe asaj tė ndjesisė fetare nė Shkodėr! Sot, dikush, u pėrpoq tė luante nga vendi eshtra tė vdekurish, ndjenja tė gjallėsh, mure tė pashkatėrrueshme godinash, qė sė bashku formojnė HARMONINĖ E SHENJTĖ KOMBĖTARE tek ne shqiptarėt!”

48 orė mė parė 4 persona u arrestuan ndėrsa mbi 20 tė tjerė u shoqėruan, nga tė cilėt 5 tė huaj nga Kosova dhe Maqedonia dhe 15 shqiptarė. Arrestimet u bėnė pasi dyshohen se nė bashkėpunim me njėri-tjetrin dhe shtetas tė tjerė jashtė vendit, propagandonin nxitjen e urrejtjes, bėnin rekrutimin e personave pėr tė shkuar nė Siri.

Lexoni dhe kete

COVID-19 HYN NE GJYKATEN E KURBINIT

NĆ« gjykaten e Kurbinit janĆ« ndĆ«rprere proƧeset gjyqĆ«sore pĆ«rjashto vetem rastet urgjente, pasi tre zyrtar …