Monday , 25 October 2021

NDAHET NGA JETA ISH- AMBASADORI I PARE I SHQIPERISE NE VATIKAN

Willy Kamsi, ambasadori i par i Shqipris n Vatikan, ka ndrruar jet sot n mngjes, n moshn 90-vjeare.Kamsi, i lindur n Bari t Italis, ishte me origjin nga Shkodra, qytet ku mbylli syt pr her t fundit. Ai u shqua n arsim, diplomaci, etnografi dhe bibliografi.
Ai u kthye n Shqipri n vitin 1943, kur u vendos n Tiran, por pas lufts familja e tij u dbua nga kryeqyteti dhe u tansferua n Shkodr.M 1993, Kamsi u emruar ambasador i Shqipris n Selin e Shenjt, nj detyr q e kreu deri m 1996.

Edhe pse i trajtuar n mnyr t padenj prej qeveris q prfaqsonte: pa rezidenc, pa prfaqsi, pa makin, pa frak pr t marr pjes n ceremonit zyrtare: W. Kamsi e nderoi Shqiprin prpara gjith prfaqsuesve t tjer diplomatik dhe para Selis s Shenjt. Nuk u ankua asnjher dhe nuk foli asnj gjysm fjale kundr Shtetit q prfaqsonte por u mundua me e rrit ndjeshmrin e qarqeve diplomatike ndaj shtjes shqiptare. Willy Kamsi jetoi n Shkodr i prkushtuar i tri mbas botimit t disa veprave t randsishme si sht treguesi i plot i revistave Hylli i Drits, Leka, Albania e Konics, Shjzat si edhe i disa materialeve me rndsi historike, si jan Ditari historik i Shuk Gurakuqit, Kujtimet e Gjon Kamsit, nj prmbledhje t studimeve t veta me karakter historik. Merret dhe me histori, monumente e arkeologji, me gjuh shqipe, sidomos me etimologji t toponomastiks historike e fusha t tjera shkencore

Lexoni dhe kete

“GISHTËZAT”, SHFAQJE PËR FËMIJË NË AMBIENT TË HAPUR

E kishin përgatitur shfaqjen që të jepet në teatrin “Migjeni”, një shfaqje për fëmijë, me …