Saturday , 25 November 2017

NDAHET NGA JETA KENGETARI I MIRENJOHUR NGA MALESIA, ARBEN DELAJ

Ka nderruar jetë si pasojë e infarkti në orët e para të mëngjesit të së dieles, këngëtari i mirenjohur i treves së Malësisë së Madhe Arben Delaj. 48 vjeçari u godit nga sulmi në zemer, që i mori jetën në mënyrë të papritur, pak minuta pasi kishte dale nga banesa e tij në Bajzë të Kastratit. I lindur në këtë zonë në 5 shtator 1969, Delaj do të spikastet që në moshë te re për talentin e tij artistik dhe zërin e radhë. Angazhimet do t’i kishte të shpejta, ashtu si edhe rritjen artistike. Pasi kreu studimet në akademinë e arteve për kanto, duke dalluar mes zërave më të mirë të muzikës tradicionale, ai vendos të rikthehet në vendlindje, ku do të japë një kontribut te çmuar për pasurimin e këngeve folklorike, e jo vetëm.

Pjesmarrës në shumë festivale të Gjirokastër me grupin folkorik të Malësisë së Madhe, i vlerësuar me çmime rajonale e kombëtare, ai gjithashtu do të vijonte më pas të kontribuonte edhe për talentet e reja. Me marrjen e detyres si përgjegjes i qendres kulturore të fëmijëve, ai organizoi një sërë veprimtarish. Delaj në të njëjtën kohë për disa vite me radhë ishte bashkëorganizator i Sofrës Bajziane, e më pas asaj të Malësisë. Koleget dhe miqte e tij të afërt nuk kanë vonuar të shprehin ngushellimet e para për këtë humbje te madhe, e të papritur, por që lë pas një krijimtari të pasur e një emer të nderuar jo vetëm në treven e Malësisë e qarkun e Shkodres, por në të gjithe vendet ku zeri i tij përformoi.

Tv Rozafa i shpreh ngushellimet familjes Delaj për këtë ndarje të parakohshme nga jeta të njeriut te tyre.

Lexoni dhe kete

PIKTORJA KOSTANDINA LUCA, HAP EKSPOZITEN NE LEZHE

Nxënësja e shkolles “Gjovalin Gjadri” Kostandina Luca është prezantuar me një ekspozite pikture të hapur …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin