Thursday , 1 October 2020

NDALOHEN 81 KLANDESTINE PRANE HANIT TE HOTIT

Tentativa pr t kaluar ilegalisht kufirin ka rezultuar e dshtuar pr 81 klandestine nga Siria, Somalia, Mali dhe Gana. Ata kishin zgjedhur piken e kalimit kufitar te Hanit te Hotit pr t kryer kt kalim, por fale nje operacioni t organizuar nga sherbimet e policis kufitare tentativa e tyre ka dshtuar. Sipas njoftimit zyrtar t drejtoris s policis kufitare bht me dije se shrbimet e policis kapen pran piks s kalimit kufitar t Hanit t Hotit 81 shtetas t vendeve t treta: siriane, somalez, ganez dhe nga Mali. Sipas deshmive t dhna pran grupit hetimor 81 klandestint ishin futur n Shqipri nga Greqia, n qytetin e Gjirokastrs.

Atje kishin gjetur nj transportues i cili u kishte marr klandestinve nga 200 euro pr prson, pr ti sjell deri n Hanin e Hotit. Mirpo tntativa e tyre ka rezultuar e deshtuar pasi jan zbuluar nga policia kufitare.

Transportimi i tyre sht br nga nj shtetas shqiptar I cili drejtonte kamionin me targa AA 748 HZ. N momentin e ndalimit t kamionit gjat kontrollit t tij, efektivt e policis kan verejtur brenda kamionit t mbushur me bar t that ka patur njerz, pasi kan kotrolluar kan zbuluar se kan qn 81 prsona t cilt kishin si destinacion Malin e Zi e m pas vendet e BE- s. Policia ka arrestuar drejtuesin e mjetit, Gentja Gjonajn ndersa po merr n pyetje drejtuesin e mjetit si dhe klandestinet e ndaluar pr t zbuluar rrjetin q sht marr me trafikimin e qnieve njerezore. Burime nga grupi hetimor bejne te ditur se shqiptaret qe transportojne klandestinet deri ne veri jane te mireorganizuar prandaj policia ka nisur hetimet per zbardhjen dhe prangosjen e transportuesve.

Lexoni dhe kete

ARRESTOHET I KERKUARI PER DROGE NE MIRDITE

Në zbatim të planit të masave për mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale dhe rendit …