Tuesday , 19 November 2019

NE SPITALIN E PUKES NUK FUNSKIONON RADIOGRAFIA!

Mosfunksioni I apartit t Radiografis, do dit shkakton kaos dhe irritim nga pacientt n Spitalin e Puks. Aparati I cili nuk funksionon prej 8 muajsh tashm kur ka filluar stina e ftoht sht paisja me e domosdoshme e ktij Spitali. Prballe nj situate t till mjekt jan t detyruar t orjentojn pacientet drejt Shkodres apo Tirans por kta t fundit zgjedhin bashkjetesen me smundjen duke u kthyer nga kan ardhur si pasoje e pamundsis ekonomike.

Nuk kam mundsi ekonomike t shkoj n Shkodr a Tiran, si m thot mjeku. Une me vshtrsi erdhi nga Gjegjani deri n Puk, nuk kam asnj t ardhur vec ndihms ekonomike q nuk mjafton as pr miellin q na duhet n shtepi, shprehet nj I ri nga fshatrat e Gjegjanit pr t cilin mjeku dyshon se ka ftohje, por nuk e prcakton qarte diagnozen pr shkak t mungeses s paisjes. Si ky jan m dhjetra t tjer pas deres se mjekut pneomolog edhe kt t shtun, por prgjigjja sht e njejte, eja ju vizitojm me vesh pasi Radiografia nuk funksionon. I pyetur lidhur me situaten e krijuar mjeku Pneomolog, Hysni Shkjau thot se pacientet kane shum t drejt por shkak pr irritimin e tyre nuk jen bluzat e bardha. Ai shton se tashme kur stina e ftoht ka filluar dhe Puka nihet pr pasojat q shkakton I ftohti radiografia duhet t jet n pun me patjetr por u bn tet muaj q n kt drejtim nuk ka stabilitet. shqetesimi I sht br I prezent drejtoris e cila ka sjell specialist nga Tirana, kan identifikuar defektin por si duket krkon fonde q nuk I prballon dot buxheti I spitalit, tregon doktor Hysni Shkjau.

Ndrkohe n Shrbimin Spitalor t Puks drejtuesit e ktij t fundit pohojn s I kan drguar krkes ministris pr akordimin e nj fondi t vecante pr riparimin e paisjes por deri tani nuk ka nj reagim. Prball nj situate t till teksa t gjith heshtin jan pacientt q vuajn kt heshtje teksa pamundsia pr t udhtuar drejt Spitaleve t Shkodres apo Tirans po ju kushton pasoja t rnda me shendetin

Lexoni dhe kete

KARTA E STUDENTIT, REAGON ZV/REKTORI I SHKODRES

Zëvëndës rektori i Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës Gëzim Dibra ka dale në një konferencë …