Monday , 17 December 2018

NIMANBEGU: FJALORI FYES NDAJ SHQIPTARĖVE DO TĖ HIQET

Pasi u cilėsua si fyes dhe i papėrshtatshėm pėr shqiptarėt, Fjalori i Akademisė sė Shkencave tė Malit tė Zi do tė hiqet nga qarkullimi. Njė fakt i tillė ėshtė bėrė i ditur nga deputeti i kėtij parlamenti Genc Nimanbegu gjatė njė deklarate nga qyteti i Shkodrės

Nga ana tjetėr Nimanbegu deklaroi se parlamenti i Malit tė Zi ka miratuar lehtėsimin e procedurave pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe nė parlamentin Malazez.

Nė prill tė kėtij viti, akademia e shkencave tė Malit tė Zi, nė fjalorin e hartuar i cilėsonte shqiptarėt si popullsi e lindur vetėm nė territorin shqiptar, cka me pas pati reagime nga deputetet shqiptare tė parlamentit malazez.

Lexoni dhe kete

KRYETARI I PD-se LULZIM BASHA, TAKIM NE RRESHEN

Kryetari i PartisĆ« Demokratike Lulzim Basha tha nga RrĆ«sheni, se vendi nuk do tĆ« bĆ«jĆ« …