Wednesday , 27 June 2018

Nimanbegu: Te flitet shqip ne seancat gjyqesore!

Deputeti i Forcės sė Re Demokratike Genci Nimanbegu gjatė shqyrtimit tė ligjit mbi gjyqet ka thėne se  plani i racionalizimit tė rrjetit gjyqėsor, tė cilin e ka miratuar qeveria e Malit tė Zi ėshtė bėrė pa pjesėmarrjen e pėrfaqesuesve tė komunitetėve nacionale.Nimanbegu shton se informata tė cilėn e ka dhėnė ministria mbi tė drejtat e njeriut dhe pakicave tė pėrfaqėsimit tė pakicave nė Mal tė Zi ėshtė njė zile alarmi pėr qeverinė e Malit tė Zi.

Ajo qė kemi konkretisht nė kėto ligje ėshtė se organet pėr kundravajtje dhe gjyqet pėr kundravajtje  suprimohen tė gjithė , mbesin vetem filialat. Pėr Ulqinin filiali do tė jetė nė Tivar ndėrsa gjyqi nė Budve. Pėr tė qenė mė pranė qytetarėve kjo organizat do tė duhej qė secila komunė tė ketė filialet e veta sepse sado qė tė ketė racionalizim , ndonjėherė duhet tė kemi parasyshė edhe parametra tė tjera.

Deputeti I Forcės sė re demokratike Genci Nimanbegu gjatė shqyrtimit tė Ligjit mbi gjykatat nė Kuvendin e Malit tė Zi, ka kėrkuar nga zavendėskryeministri dhe  ministri I drejtėsisė Dushko Markoviq qė nė gjyqet themelore nė qytetet ku dominon popullata nė gjuhėn shqipe,  proceset gjyqėsore tė zhvillohen nė gjuhėn shqipe  sidomos kur kemi rastin qė tė gjitha palėt janė shqiptare,kurse procesi zhvillohet nė gjuhėn malazeze. Kjo nuk ka nevojė tė ndodhė por duhet tė mundesohet pėrdorimi I gjuhės shqipe edhe nė organet  gjyqėsore, ka  theksuar  Nimanbegu.

Lexoni dhe kete

KRYETARI I PD-se LULZIM BASHA, TAKIM NE RRESHEN

Kryetari i PartisĆ« Demokratike Lulzim Basha tha nga RrĆ«sheni, se vendi nuk do tĆ« bĆ«jĆ« …