Monday , 28 September 2020

NISHANI: SHQIPERIA KA HUMBUR BESIMIN TEK INSTITUCIONET

Ish-presidenti i Republikës Bujar Nishani shprehet se krijimi i SPAK dhe BKH ka qenë vazhimisht i mbështetur nga opozita, por shoqëria shqiptar ka humbur besimin, dhe krijimi i besimit dhe shpresës ka qenë qëllimi i opozitës. Por kur në krye të SPAK vijn persona që kanë qenë pjesë e mekanizmit reprezal dhunues të diktaturës atëherë ky besim dhe kjo shpresë humbet që në krye të herës.

Maxhoranca ka krijuar mekanizma bllokues dhe dhunues ndaj institucioneve, dhe se është e vetmja qeveri që ka mbi 3 vite që nuk ka kontroll ndaj vetës. Dhe kontrolli ndaj tyre bëhet nga Gjykata Kushtetuese dhe Gjykata e Lartë. Mos funksionimi I tyre po bëhet me qëllim për të zvarritur dhe asgjesuar.

Nishani hodhi akuza ndaj maxhorancës në lidhje me konfliktin qeveri presidencë, ai u shpreh se maxhoranca nuk ka rrespekt për institucionet.

Vetëm aksioni mbarë qytetarë mund ta nxjerr vendin nga kriza e thellë ku e ka future kjo maxhorancë u shpreh Presidenti Nishani, I cili ishte në Shkodër gjatë aktiviteteve të organizuara me rastin e 30 vjetorit të rrëzimit të bustit të Stalinit.

Lexoni dhe kete

META: KA MBETUR DHE PAK KOHË PËR TË REFLEKTUAR

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot se ka mbetur edhe pak kohë për të …