Monday , 26 October 2020

NJE I VDEKUR DHE DHJETRA BANESA TE PERMBYTURA NE KURBIN

Nj i vdekur dhjetra banesa dhe biznese nn uj si dhe qindra hektar tok t prmbytura. Ky sht bilanci i shkaktuar nga reshjet e dendura t shiut q prfshin q prej pasdites s djeshme rrethin e Kurbinit. Situata m problematike paraqitet n qytetin e Lait si dhe n Njesin Administrative t Milotit. Dalja nga shtrati i kanalit t ujrave t larta q kalon prmes qytetit ka prmbytur 100 banesa pran stadiumit si dhe n Sanxhak, ndrsa sht br e ditur se 50 familje jan evakuar, duke u strehuar tek t afrmit e tyre. Uji i kanalit t ujrave t larta q vsrhoi n mnyr t menjhreshme n qytet prpiu dhe nj 48-vjear i cili po lvizte n kmb. Sipas policis trupi i pajet i Kol Menges u gjet n afrsi t Sanxhakut, vetm 300 metra larg vendit ku ai u mbyt.

Nga vrshimi i ujrave t prrenjve malor sht bllokuar aksi i vjetr rrugor q lidh Lain me Milotin, ndrsa rruget q lishin Malsin e Kurbinit me qytetin jan dmtuar nga uji duke u bllokuar totalisht. N ndihm t banorve n zonat e prmbytura kan ardhur dhe forcat e ushtris sbashku me policin. Sipas t dhnava nga Shtabi i Emergjencave n terren jan 60 ushtar dhe forcat e ndrhyrjes s shpejt t cilt po ju vijn n ndihm banorve t rrezikuar nga prmbytja. Mbrmjen e shkuar n Kurbin ishte dhe Ministri i Bujqsis Edmond Panariti i cili sbashku me strukturat vendore inspektoi nga afer situaten e krijuar.

Edhe gjat dites s sotme situata n shum zona t Kurbinit paraqitetet mjaft problematike, pasi reshjet e shiut kan nisur srish gjat orve t mngjesit. Mjetet e ushtris dhe t Bordit t Kullimit kan nisur ndrhyrjen n zonat ku paraqiten probleme.

Lexoni dhe kete

VJERDHA: TË HËNËN RIKTHEHEM NË PUNË

Nga e hëna, Fuat Vjerdha do të kthehet në krye të Gjykatës së Apelit të …