NOKA I KERKON INFORMACIONE AMBASADES ITALIANE: NA JEPNI INFO PER DROGEN

Nėnkryetari i Komisionit tė Sigurisė nė Parlament, i drejtohet me njė letėr pėrfaqėsuesit tė Italisė nė Tiranė. Nisur nga tė dhėnat dramatike tė pėrhapjes sė drogės, kultivimit e trafikimit tė saj nė gjithė territorin e vendit, dhe sidomos nga informacionet se ky fenomen menaxhohet nga drejtuesit e Edi Ramės nė Policinė e Shtetit, nėnkryetari i Komisionit tė Sigurisė Kombėtare nė Parlament, Flamur Noka, i ka dėrguar njė letėr ambasadorit Italian nė Shqipėri, z. Cutillo, ku i kėrkon qė komisioni i sigurisė tė vihet nė dijeni tė raportit te monitorimit nga ajri nga Guardia di Financa.

Z.Noka thekson se qeveria dhe Edi Rama kanė tendencėn ti fshehin rezultatet e monitorimit tė terrenit nga ajri, dhe ėshtė nė interesin mė tė lartė publik, dhe nė interes tė sigurisė kombėtare qė Komisioni i Sigurisė tė vihet nė dijeni tė imazheve e tė dhėnave tė pėrftuara nga ky monitorim.

Nėnkryetari i Komisionit tė Sigurisė iu drejtua ambasadorit Italian me njė kėrkesė me 19 prill tė kėtij viti, pėr tė kryer sa mė shpejt fotografimin dhe filmimin e parcelave me drogė nga ajri me anė tė avionėve tė Guardia di Financa, sipas marrėveshjes mes qeverisė italiane dhe qeverisė shqiptare tė vitit 2011.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …