NUK DO KETE GARDHE DHE KAMPE REFUGJATESH

Nuk do ketë gardhe mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, dy kryeministrat ai i Malit të Zi Dushko Markoviq dhe Edi Rama i Shqipërisë u shprehen se nuk do ketë gardhe mes dy vendeve si dhe nuk do ketë kampe refugjatësh.

Rama dhe Markoviq gjatë konferencës për shtyp folen edhe mbi ndërtimin e austradës Adriatiko Joniane, ku u shprehen se shumë shpejt nis puna, pasi tashmë po shihen edhe aspekti teknik për hapjen e pikës së kalimit kufitar në lumin Buna.

Vitin e ardhshem mes dy qeverive do ketë një mbledhje tjetër të përbashkët por tani në Mal të Zi kur edhe do shihen progresi i arritur pas zotimeve të marra në bazë edhe të marrëveshjeve të nënshkruara.

Lexoni dhe kete

BE SHTYN HAPJEN E NEGOCIATAVE PER  SHQIPERINE

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian kanë caktuar qershorin e vitit të ardhshëm …