I NXEHTI, ULEN PRURJET NE KASKADEN E DRINIT

Mungesa e reshjeve tė shiut gjatė muajit korrik ka pėrkeqėsuar prurjet nė kaskadėn e Drinit. Sipas Koorporatės Elektroenergjetike Shqiptare, prurjet mesatare pėr korrikun shėnuan 48 m3 pėr sek, 27% mė pak sesa mesatarja shumėvjeēare, si dhe 10% mė pak se minimumi shumėvjeēar pėr kėtė muaj. 
Niveli i ulėt i prurjeve ka ēuar nė rėnie tė shpejtė tė nivelit tė ujit nė basenin e Fierzės, me 5 metra brenda njė muaji, duke shėnuar njė kuotė prej 290.4 metra.

Enti thotė se po monitoron gjendjen nė kaskadė pėr tė bėrė tė mundur menaxhimin optimal tė saj, duke garantuar furnizimin me energji elektrike tė konsumatorėve tariforė, nė njė kohė qė shėnon pikun e konsumit tė energjisė nga ana e qytetarėve.

OSHEE ka importuar gjatė korrikut rreth 35% tė nevojės sė konsumatorėve fundorė pėr furnizimin me energji, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė plotėsuar nga prodhimi i KESH-it. Por, ajo qė shqetėson ekspertėt ėshtė situata nė vazhdim, veēanėrisht pėrgjatė muajit gusht, qė parashikohet tė jetė njė muaj mė i thatė sesa korriku.

Lexoni dhe kete

NJOFTIMI I RENDESISHEM I DREJTORISE SE TATIMEVE

Drejtoria e PĆ«rgjithshme e Tatimeve njofton se nga 1 Prilli 2018, tatimpaguesit qĆ« kanĆ« realizuar …