Wednesday , 25 November 2020

OPERA “SKENDERBEU” NE 100-VJETORIN E LINDJES SE PRENKE JAKOVES

100-vjetori i lindjes se “Prenke Jakoves” beri te teatri kombetar i Operas dhe Baletit te rikthehej perseri ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Pas operas La Traviata, kete here trupa e ketij teatri vendosi ne skene operan “Skenderbeu”. Per drejtoreshen e teatrit kombetar te operas dhe Baletit Zana Çela, Prenke Jakova eshte themelues i te gjithe gjinive muzikore te muzikes shqiptare dhe te gjithe brezat e se ardhmes do te marrin si reference muziken e Jakoves.

Nderkohe, dirigjenti Edmond Doku u shpreh i kenaqur per menyren si u prit nga publiku shkodran kjo opera.

Teatri i Operas dhe Baletit qe ne fillim te vitit e ka shpallur 2017-ten, si vitin e kompozitorit Prenke Jakova, pasi ky vit, perkon pra me 100-vjetorin e lindjes se Artistit te Popullit.

Lexoni dhe kete

“NË SYTË E MI”

“Në sytë e mi” titullohej drama e shfaqur në sheshin para Bashkisë Shkodër, nga trupa …