OPEROHET RRASHKETA. RIKTHIM PAS 120 DITSH

Volejbollisti shkodran Ditmir Rrashketa ashtu si pritej i sht nnshtruar nj ndrhyrje kirurgjikale ngaq nuk kishte rrug tjetr pr t rikuperuar tendinn e dmtuar. Ndrhyrja sht zhvilluar ditn e djeshme n spitalin shtetror t San Marinos nga ortopedi i njohur Diego Gineli. Nj ndrhyrje e till sht ndrmjetsuar nga shkodrani Ylber Dibra i cili prej 18 vitesh jeton n Itali ku dhe ushtron aktivitetin e tij n fushn e fizioterapis. Ndrhyrja kirurgjikale n tendinn e Rrashkets msohet t jet br me nj nga teknikat m t fundit shkencore dhe pr kt arsye, asaj i ka br jehon edhe televizioni shtetror i San Marinos n edicionin e tij t lajmeve. Nisur nga ajo far msohet, pas 15 ditsh volejbollisti shkodran, do t mundet t ec normalisht ndrsa pas 45 ditsh do t nis nj strvitje individuale t leht. Rikthimi i tij n strvitjen normale bashk me shokt e ekipit sht parashikuar t bhet pas 120 ditsh nga momenti i operacionit, ka do t thot se n shtator ai do t jet i gatshm pr t luajtur pr Vllaznin. Dmtimi i Rrashkets erdhi krejt papritur n nj moment t ndeshjes s kampionatit zhvilluar me Teutn nj muaj m par dhe u mendua se do t ishte dika e leht por nuk rezultoi kshtu. Kputja e tendinit e ka detyruar at ti nnshtrohet medoemos ndrhyrjes kirurgjikale e cila pr fat t mir shkoi ashtu si duhet. Por mungesa e ktij volejbollisti n ndeshjet e fundit t sezonit, ka ndikuar jo pak tek paraqitja e ekipit t Vllaznis i cili si dihet u eliminua n gjysmfinale duke mos arritur dot t bj realitet arritjen historike t tij, shpalljen pr her t par n histori kampion i vendit.

Lexoni dhe kete

ÇIKLIZËM/ BRUNO KOLA DHE VLLAZNIA, FITUES NË TROFEUN “KORÇA”

Çiklistët e Vllaznisë kanë dominuar në etapën e parë të trofeut “Korça” zhvilluar pasditen e …