Thursday , 22 February 2018

ORGANIZOHET NE SHENGJIN FORUMI EKONOMIK I SIPERMARRESVE SHQIPTAR

Prodhuesit e Shqiperis, Maqedonise dhe Kosoves jan br pjese e nj forumi ekonomik t organizuar n Shngjin, me pjesmarrjen dhe t Ministrave t Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes t vendeve respektive perkatesisht Milva Ekonomit, Hykmete Bajramit dhe Drilon Kuit.N fokus t diskutimeve ishte krijimi i urave t bashkpunimit midis siprmarresve t tre vendeve dhe qeverive me qllim q prodhuesit shqiptar t mos hasin pengesa. Kryetari i Dhomes s Tregtise dhe Industrise Tiran Nikolin Jaka u shpreh se qeverit duhet ti vin n ndihme sipermarrjes prodhuese shqiptare n mnyre q ta bjn at konkuruese rajonale dhe globale.
Kryetari i forumit ekonomik shqiptar Agim Fejzo tha se prodhuesit nuk duhet t jen t prare por t bashkpunojne me politiken kjo si nj mnyre pr t ecur prpara.

Nga ana tjeter Ministrat e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes t Shqipris, Kosoves dhe Maqedonise kan garantuar mbshtetje pr prodhuesit e ktyre vendeve.

Me krijimin e forumit t prbashket prodhuesit shqiptar do t jen t bashkuar pr do problem q do t hasin kjo si nj mnyre pr t qen konkurues n tregun global.

Lexoni dhe kete

MINISTRIA E FINANCAVE I PËRGJIGJET PD PËR INVESTIMET E HUAJA: 2 MLD EURO NË DY VITE

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka reaguar ndaj akuzave të Partisë Demokratike se investimet e …