Tuesday , 18 January 2022

PALOKA: ASNJE SHANS PER KOALICION ME PS OSE ME LSI!

Opozita ka njė mision tė qartė, e ky ėshtė zgjimi i reagimit qytetar pėrballė veprimeve tė fundit tė qeverisė. Numri dy i Partisė Demokratike Edi Paloka e lidh kėtė situatė me aktin e fundit tė qeverisė pėr uljen e shpenzimeve nė buxhet. Sipas tij, vendimi ėshtė marre nė kundėrshtim tė procedurave ligjore, e kjo me njė synim tė qartė, pėr tė fshehur vjedhjen e 160 milion dollarėve. Sipas Palokės kjo rėndon drejtpėrdrejtė tek ekonomia e ēdo shqiptari.

“Ajo qė ne do kėrkojmė nga shqiptarėt ėshtė reagimi, shqiptarėt mė nė fund duhet tė kuptojnė se nuk mund tė vazhdojnė mė tė tundin kokėn pėr njė qeveri qė i grabit pėrditė dhe po i ēon drejt rrėnimit. Aktet normative pėrdoren nė raste emergjence, qė kėtu fillon skandali. Sigurisht kjo u bė pėr tė fshehur nė njė farė mėnyre kėtė realitet. Grabiten 160 milion dollarė qytetarėve shqiptarė nė mes tė ditės ka ardhur koha qė shqiptarėt tė reagojnė pėr vete jo pėr partinė demokratike nėse nuk reagojnė atėherė e meritojnė kėtė qeveri meritojnė kėtė kryeministėr meritojnė kėtė mazhorancė”, – shprehet Paloka.

Nė kėto kushte Paloka hedh poshtė ēdo mundėsi pėr koalicion, me cilėndo forcė politike nė pushtet.
“Askush nuk mund ta mendojė njė koalicion apo njė afrim tė Partisė Demokratike me LSI apo me kėdo tjetėr qė ėshtė pjesė e kėsaj tė keqeje tė madhe qė sot quhet mazhorancė dhe po drejton Shqipėrinė”, – tha Paloka.

Lexoni dhe kete

KRYESIA E PD PƋRJASHTON SALI BERISHƋN NGA PARTIA

Kryesia e PD ka pĆ«rjashtuar nga Partia Demokratike ish-kryeministrin Sali Berisha dhe disa anĆ«tarĆ« tĆ« …