PALOKA: QEVERIA REPREZALJE OPOZITES, TE MONITOROHET SITUATA!

Edi Rama po vazhdon nė rrugėn e dhunės me tė cilėn ka nisur kėtė fushatė zgjedhore. E filloi me banditė tė veshur si militantė, qė tė urdhėruar realizuan aktet e dhunės nė Durrės e nė Ersekė. Ndėrsa mbrėmė urdhėroi angazhimin e banditėve militantė, tė veshur me uniforma policie.

Menjėherė pas takimit tė suksesshėm tė kryetarit tė Partisė Demokratike nė Malėsinė e Madhe, Rama ,nėpėrmjet sejmenėve tė tij, urdhėroi raprezalje ndaj pjesėmarrėsve nė prezantimin e kandidatit tė Partisė Demokratike, z.Anton Koka.

Kontrollet e dhunshme nga efektivė tė FNSH-sė dhe komisariatit tė Malėsisė sė Madhe nė banesat e pjesėmarrėsve nė takimin e zhvilluar nga Partia Demokratike, janė njė presion i hapur politik kundėr opozitės dhe mbėshtetėsve tė saj.
Partia Demokratike i paralajmėron jo vetėm urdhėrdhėnėsit por edhe ekzekutorėt e kėtyre urdhrave tė paligjshme qė dhunojnė qytetarėt e kėtij vendi pėr bindje politike se individualisht, njė pėr njė, do tė japin llogari  shumė shpejtė.
Partia Demokratike i bėn thirrje misionit tė OSBE-ODIHR-it, dhe pėrfaqėsive diplomatike tė BE-sė dhe SHBA-sė, tė monitorojnė nga afėr kėtė pėrshkallėzim tė dhunės dhe terrorit qeveritar. Ne i bėjmė thirrje organeve tė drejtėsisė tė nisin menjėherė hetimet dhe tė venė para pėrgjegjėsisė dhunuesit dhe urdhėruesit e dhunės policore.

Edi Rama ky burracak,  qė ėndėrron se me dhunė e terror do t’i shpėtojė fundit tė tij tė pashmangshėm , vetėm shkallėn e parė tė gjykimit e ka nė 21 qershor.  Vendimin pėrfundimtar, pėr klikėn e tij por dhe pėr atė personalisht, shqiptarėt e kanė marrė.

 

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, BILANCI PƋR KRIMET ZGJEDHORE

Prokuroria e PĆ«rgjithshme pĆ«rmes njĆ« deklarate me shkrim, ka reaguar nĆ« lidhje me krimet zgjedhore, …