PANAIRI I GJELIT TE DETIT QE VLERSOHET VETEM DY DITE NE VIT

Eshte i famshem, por pergjithsisht konsumohet vetem 2 dite ne vit. Vecorite e tije ushqyese nuk mjaftojne qe gjeli i detit te jete pergjithsisht pjese e tryezes. Per te ndryshuar kete situate, ne Zadrime te Lezhes organizohet per te tretin vit radhazi panairi i gjelit te detit. Ky dordolec i vendosur te superstraden drejt Shkodres eshte ftesa e pare drejt ketij panairi fshatin Fishte. Ekspozeja eshte mbreselenese, por per fermeret problemet jane te shumta qe nisin me mungesen e tregut dhe kerkesen gjithnje ne renie. Sipas tyre kerkesat per gjel deti gjate viti jane te paperfillshme, ndersa gjejne treg vetem kur afrohen Krishtlindjet dhe Viti i Ri.
E ka bere pjese te restorantit te tij, pasi e vlerson si nje ushqim qe nuk duhet te mungoje. Kuzhinieri i njohur Altin Prenga thote se nuk e kupton mos prezencen e vazhdueshme te ketij mishi.
Zevendesministri i Bujqesise Gjok Jaku i pranishem ne kete panair thote se problemet financiare jane arsyeja kryesore e mungeses se tregut per gjelin e detit qe sot konsiderohet luks.

Lexoni dhe kete

“FESTA E VELIPOJËS 2020”

Bashkia Shkodër ka organizuar këtë të shtunë “Festën e Velipojës 2020”. Një aktivitet që kishte …