Wednesday , 19 December 2018

Panariti: Fonde shtese per evitimin e permbytjeve!

Ministri i zhvillimit rural Edmond Panariti, ndryshe nga ēdo dikaster tjetėr ka kėrkuar 50 milion dollarė shtesė nė buxhetin qė financat kanė alokuar pėr ministrinė e tij. Panariti tha se situata e emergjencave dhe mungesa e investimeve nė bordet e kullimit dhe hidrovore e detyron atė qė t’i kėrkojė kėto fonde, pasi ndryshe do tė kemi situata tė ngjashme si ajo e ditės sė martė. Kreu i Komisionit tė Ekonomisė Erjon Braēe ra dakord qė tė jepen fonde shtesė pėr kėtė ministri, megjithatė komisioni kėrkoi kohė qė tė bėjė llogaritjet se sa para do t’i jepen shtesė dhe ku do t’i gjejnė ato.

Panariti shprehu edhe shqetėsimin e furnizimit me energji tė hidroforėve, duke theksuar se ato duhen tė kenė linja tė dyta.“Po punojė nė kushte tė renduara me reshje tė dendura. Dhe ky bllokim ndodhi edhe nė Lezhė, pak ditė mė parė ku pati pėrmbytje. Ku hidrovorėt u fikėn dhe krijuan atė situatė.”- ėshtė shprehur Panariti duke argumentuar se prandaj duhet furnizim i garantuar i hidrovoreve me energji.

Kjo ėshtė edhe arsyeja qė sipas tij, OSHEE duhet tė sigurojė furnizim me energji tė garantuar pėr hidroforėt.

Lexoni dhe kete

TV ROZAFA, LIVE NGA TIRANA NE PROTESTEN E STUDENTEVE

Ashtu siƧ ishte parashikuar, kĆ«tĆ« tĆ« hĆ«nĆ« Ć«shtĆ« organizuar protesta kombĆ«tare e studentĆ«ve nĆ« TiranĆ«. …