Thursday , 22 October 2020

PANARITI: MBESHTETJE FINANCIARE PER INVESTIMET NE BLEGTORI

Ministri i Bujqsis, Edmond Panariti, ka vizituar gjate s mrkures fabrikn e ushqimeve pr blegtorine dhe nj komplks t rritjes s derrit n Mamurras. Teksa eshte njohur nga afer me kompleksin n fjal Panariti tha se duhet te garantojme zbatimin e reformes veterinare, matrikullimin dhe gjurmueshmerine e kafsheve, per te rritur keto kapacitete n vend, dhe per t’iu larguar importeve.

Nder te tjera panariti premtoj rritjen mbeshtetjes financiare per investime n blegetori,si dhe hapjen e komplekseve te mishit te derrit me po te njejtin kapacitet dhe ne zona te tjera te vendit ton.

Kapaciteti prodhues i kesaj fabrike eshte 8 ton ne ore, ku furnizohen me shume se se gjysma e Shqipeirise, ndrsa ndrsa kompleksi i derrave ka nj kapacitet prej 1 mij krereshe.

Lexoni dhe kete

MAMURRAS, URA E DROJES RREZIKON SHEMBJEN

Ura e Drojës në Mamurras rrezikon të shembet për herë të dytë për shkak të …