Sunday , 1 November 2020

PAPA FALENDERON SHQIPERINE NE SHEN PJETER

Pas vizitės sė tij nė Shqipėri, Papa Franēeksu ka folur pėr vizitėn e tij nė vendin tonė tė dielėn 21 shtatorit, ku ka falenderuar tė gjithė popullin shqiptar pėr mikpritjen e bėrė, duke e cilėsuar atė njė popull martir. Kėto deklarata Ati i Shenjtė i ka bėrė nė Udiencėn e Pėrgjithsme me Ipeshkvinjtė nė sheshin Shėn Pjetėr, e para qė pas vizitės nė vendin tonė.  Nė fjalėn e tij, Ati i Shenjtė ka shprehur edhe mirėnjohjen e thellė e vėllazėrore pėr Ipeshkvijtė e meshtarėt shqiptarė si dhe pėr qeverinė shqiptare, nė pritjen dhe organizimin e vizitės sė tij. “Sot do tė doja tė flisja pėr udhėtimin Apostolik qė kam bėrė nė Shqipėri tė dielėn. Kėtė e bėj para sė gjithash si njė akt falenderimi drejtuar Perėndisė, i cili mė ka lejuar mua pėr tė bėrė kėtė vizitė dhe pėr tė treguar, fizikisht dhe nė mėnyrė tė prekshme, afėrsinė time dhe tė Kishės Katolike ndaj kėtij kombi. Dua tė shpreh edhe mirėnjohjen time vėllazėrore pėr ipeshkvinjtė shqiptarė, priftėrinjtė dhe burrat gratė fetarė qė punojnė nė mėnyrė me impenjim tė madh. Mirėnjohja ime shkon edhe pėr autoritetet qė kanė mė mirėpritur mua me mirėsi, si dhe pėr ata qė kanė bashkėpunuar pėr realizimin e vizitės.”  shprehet Papa Franēesku Ati i Shenjtė, duke e cilėsuar popullin tonė, martir dhe kurajoz, tha se e inkurajon atė tė vijojė tė ndjekė atė qė beson, duke ftuar tė gjithė tė luten qė kjo rrugė tė vijojė.  “Falenderoj edhe njėherė Zotin sepse me kėtė udhėtim mė mundėsoi takimin me njė popull kurajoz e tė fortė, qė nuk ėshtė pėrulur nga dhimbja. Vėllezėrve dje motrave shqiptarė u rinovoj ftesėn e kurajės dhe sė mirės, pėr tė ndėrtuar tė tashmen dhe tė ardhmen e vendit tė tyre e tė Evropės. Ia besoj frytet e vizitės sime Zojės sė Kėshillit tė Mirė, tė nderuarve tė Mauzolemit tė Shkodrės, nė mėnyrė qė ju tė vazhdojnė tė udhėheqin rrugėn e kėtij populli-Martir. Pėrvoja e hidhur e sė kaluarės tė rrėnjėsojė mė shumė hapjen ndaj vėllezėrve tanė, veēanėrisht mė tė dobėtėve, dhe ta bėjė atė protagonist tė dinamizmit tė bamirėsisė aq tė nevojshme nė kontekstin socio-kulturor. Unė uroj qė tė gjithė ne sot ne e bėmė njė pėrshėndetje pėr kėtė popull trim, punėtor, dhe qė nė paqe kėrkon bashkimin.”- perfundon Ati Shenjte.

Lexoni dhe kete

ā€œNƋ SYTƋ E MIā€

ā€œNĆ« sytĆ« e miā€ titullohej drama e shfaqur nĆ« sheshin para BashkisĆ« ShkodĆ«r, nga trupa …