Tuesday , 16 August 2022

Parlamenti miraton ndryshimet ne kodin penal!

Parlamenti ka votuar disa prej projektligjeve mė tė rėndėsishme, mes tyre edhe atė pėr ndryshimet nė kodin penal. Drafti pėr ndryshimet nė kodin penal, ishte mė i debatuari gjatė seancės sė sotme dhe u miratua me 84 vota pro dhe njė kundėr. Edhe projektligjet pėr Gjykatėn e Lartė si dhe Nėpunėsin Civil, janė miratuar me 84 vota pro, 1kundėr.

Drafti pėr Bankėn e Shqipėrisė gjithashtu ka marrė 84 vota pro. Ndryshimet nė projektligjin pėr ndarjen territoriale morėn 85 vota. Gjithashtu kuvendi ka miratuar me 81 vota, lirimin e Ardian Civicit, nga Kėshilli Mbikėqyrės i BSH-sė. Po kėshtu ėshtė miratuar edhe projektligji pėr komisionarin e mbrojtjes sė tė dhėnave personale me 84 vota pro, etj.

Ndoka: Ndėrtimi, zinxhir qė bllokon ekonominė, burgu jo zgjidhje

Ndėrkohė deputeti i PDK-sė Nard Ndoka, i cili votoi kundėr ndryshimeve nė kodin penale shpjegoi arsyet qė e shtynė tė dilte duke deklaruar se ndėrtimi ėshtė njė zinxhir qė bllokon ekonominė dhe burgu nuk ėshtė zgjidhja.

“Ndėrtimi ėshtė njė zinxhir qė bllokon ekonominė. Nuk ėshtė zgjidhja pėr qytetarėt qė shkelin ligjin vetėm burgu, por reformat. Zoti kryeministėr edhe shoku Enver burgun e kishte si masė tė fundit, kishte kampet e riedukimit njėherė. Duhet tė ketė njė politikė mė orientuese pėr familjet nė nevojė, edhe pėr energjinė. Nėse njė familjar shkon pėr azil nė Gjermani, atje ku e keni merak ju zoti kryeministėr, shteti tė strehon e tė paguan jetesėn. Nuk kemi parė drejtuesė, ose bashkėpunėtorė qė tė dėnohen pėr vjedhjen e energjisė. Por kemi parė njerėz tė varfėr nė burgje”, tha Ndoka.

Ai i ka bėrė thirrje kryeministrit Rama tė rishikojė qėndrimin e tij. “Ju bėj thirrje miqėsisht zoti kryeministėr tė keni njė vėmendje mė tė madhe. Sot nuk funksionon sistemi, nga bankat deri tek OSHEE-ja e famshme. Kjo ėshtė edhe arsyeja qė unė e votova kundėr ndryshimeve nė Kodin Penal, me shpresėn qė do reflektoni sado pak kryeministėr, duke harruar pėr disa kohė fjalėn burg dhe duke vijuar me reformat”, pėrfundoi Ndoka.

periencat mė tė mira tė vendeve aleate. Objekti i kėtij ligji ėshtė pėrcaktimi i normave dhe rregullave tė sjelljes dhe etikės sė forcave tė armatosura. Pėrmes kėtij pr/ligji nuk po rrisim apo forcojmė dėnimin pėr ushtarakėt, por po forcojmė integritetin e burrave dhe grave me uniformė. Risitė e kėtij pr/ligji janė tė shumta dhe nisin qė nga forma e deri tek pėrmbajtja e tij. Ndėr shkeljet e reja disiplinore tė parashikuara, pėrmendim shkeljet me karakter politik, nė mbajtjen dhe pėrdorimin e  informacionit, apo ngacmimet seksuale, njė shkelje qė gjendet e shkruar nė tė gjitha ligjet e vendeve anėtare tė NATO-s.”- deklaroi ministrja Kodheli.

Sipas relatorit tė pr/ligjit “Pėr disiplinėn nė ushtri”, deputetit Spartak Braho, objekt i draftit ėshtė pėrcaktimi i normave dhe rregullave tė hollėsishme tė sjelljes e tė etikės sė ushtarakėve, i kategorive dhe llojeve tė shkeljeve, masave disiplinore, si dhe i autoriteteve kompetente pėr dhėnien e tyre. Po ashtu, pr/ligji parashikon dhe tė drejtat e ushtarakėve nė rastet e procedimeve disiplinore, si tė drejtėn pėr vėnie nė dijeni me shkrim pėr elementet e procedimit disiplinor tė nisur ndaj tij; tė drejtėn qė tė dėgjohet nga autoriteti pėrgjegjės ose komisioni disiplinor pėrkatės, si dhe tė drejtėn qė tė parashtrojė prova dhe fakte nė lidhje me pafajėsinė e tij.

 

Lexoni dhe kete

PD: BORDET E TRANSPARENCƋS BASHKƋPUNƋTORƋ NƋ VJEDHJE

Partia Demokratike vijon akuzat ndaj Bordit tĆ« TransparencĆ«s pĆ«rsa i pĆ«rket lĆ«vizjes nĆ« Ƨmime tĆ« …