Wednesday , 29 June 2022

PARTIA DEMOKRATIKE DEGA SHKODĖR HEDH POSHTĖ AKUZAT E PS-sė

Ne, Partia Demokratike Shkodėr, duke e ndjerė si nje detyrė morale, jemi kėtu nė kėtė komunikatė pėr shtyp pėr tė sqaruar mbarė opinionin publik, pėr tė hedhur poshtė njė herė e mirė, akuzat e pavėrteta e qesharake qė Partia Socialiste po bėn ndaj kandidatėve tonė dhe Partisė Demokratike. Ju rikujtojmė qė jemi ne Partia Demokratike, qė kemi denoncuar disa herė radhazi, shkeljet ligjore nė vazhdimėsi nga ana e Partise Socialiste, duke u bėrė thirrje atyre qė tė respektojnė ligjin nė tė mirė tė fushatės elektorale e tė proēesit zgjedhor, por ju nė vazhdimėsi, keni shkelur dhe vazhdoni tė shkelni ēdo ditė Kodin Zgjedhor. Meqė keni njė memorie tė shkurtėr, po ju rikujtojmė qė: qytetarėt shkodranė e dinė mė mirė se askush se si brenda natės u mbushėn sheshet dhe rrugėt e Shkodrės me flamujt e Partisė Socialiste, apo “siē u shprehėt ju, me flamujt qė varen si rroba nė tel”. Nuk jemi ne, Partia Demokratike, e cila vendos postera dhe flamuj nė institucione tė arsimit. Jemi ne ato qė kemi kėrkuar qė tė qėndrohet larg politizimit tė sistemit arsimor dhe pėrdorimit tė objekteve arsimore pėr zyra elektorale dhe propagandė politike. Ndaj, pėrsa i pėrket akuzave pėr hyrjen me forcė nga eksponentė tė PD-sė pėr takim elektoral nė ambjentet e shkollės “Osman Llampiri “ nė Shtoj tė Ri mė 14 maj, ora 17 :00, bėjmė me dije qė ishin vetė banorėt e asaj zone, tė cilėt, tė dėshpėruar pėr kushtet e mjerueshme nė tė cilat zhvillonin mėsimin fėmijėt e tyre, ftuan kandidaten Ademi qė tė shikonte nga afėr gjendjen e shkollės. Po e njėjta situatė ka ndodhur dhe nė shkollėn “Lazer Kabashi” nė Komunėn Hajmel mė 20 maj. Gjithashtu, theksojmė qė nė asnjė moment, Partia Demokratike nuk ka synuar tė pėrdorė asnjė objekt arsimor pėr takim elektoral. Drejtoresha e Shkollės tė nesėrmen ka synuar tė pengojė zhvillimin e mėsimit, duke pretenduar qė Partia Demokratike ka pėrdorur ambjentet e shkollės pėr takime elektorale, akuzė e cila ėshtė hedhur poshtė nga vetė banorėt e zonės aty. Ata kanė protestuar ndaj qėndrimit tė Drejtoreshės, duke zbuluar thėniet e pavėrteta tė saj si dhe duke kėrkuar vazhdimin e rregullt tė proēesit mėsimor. Ėshtė vetė Drejtoresha e Drejtorisė Arsimore Shkodėr qė po bėn militanten e Partisė Socialiste dhe po luan me dy standarde. Ngjarja e djeshme, ku Policia e Shtetit, pėr arsye politike, ndėrhyri dhe rrezikoi jetėn e aktivistit tė Partisė Demokratike, vėllait tė kandidatit tė Partisė Demokratike pėr Bashkinė Vau Dejės, tregon qė ju, sė bashku me shtetin policor, nuk keni ndėrmend tė ndaleni pėrpara asgjėje deri me 21 Qershor, ditėn kur populli i Shkodrės do ju tregojė vendin. Ne po dėshmojmė ēdo ditė me qėndrimin tonė se nuk frikėsohemi nga sjelljet tuaja antiligjore. Partia Demokratike dhe kandidatėt tanė do vazhdojnė tė bėjnė njė fushatė tė bazuar nė ligj deri nė fitoren e sigurtė.

Lexoni dhe kete

BAJRAM BEGAJ PƋR PRESIDENT I RI I SHQIPƋRISƋ

Shefi i Shtabit tĆ« PĆ«rgjithshĆ«m tĆ« Forcave tĆ« Armatosura tĆ« ShqipĆ«risĆ«, gjeneralmajor Bajram Begaj, Ć«shtĆ« …